Codziennie dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV

Na świecie każdego dnia zaraża się tym wirusem 7 tysięcy osób, w tym prawie 10 procent – to dzieci. W obchodzonym dziś Światowym Dniu AIDS odbywają się akcje i kampanie dotyczące profilaktyki HIV-AIDS.

Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS doktor Anna Marzec-Bogusławska podkreśliła, że w 80 procentach do zakażenia HIV dochodzi w wyniku ryzykownych zachowań seksualnych. Najczęściej zarażają się osoby w wieku od 18 do 39 lat.

W tym roku ogólnopolska kampania społeczna “Wróć bez HIV” – jest skierowana do osób podróżujących turystycznie lub służbowo. Stąd hasła “”Wakacje marzeń 2099 złotych. HIV-gratis” Dieta 45 EURO-HIV gratis”. W ramach akcji w radiu nadawane są spoty reklamowe, a w prasie i na billboardach – plakaty “Nie daj szansy AIDS. Zrób test na HIV”.

Ksiądz Arkadiusz Nowak – od wielu lat opiekujący się osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS podkreślił, że coraz częściej zdarzają się przypadki, że ktoś chce się zarazić lub świadomie zakaża wirusem HIV innych.

Szacuje się, że około 20 tysięcy osób w Polsce nie wie, że jest zakażonych HIV. Od 1985 roku wykryto tego wirusa u prawie 12 tysięcy Polaków. 2130 osób zachorowało na AIDS, a 940 zmarło.

Authors
Related posts

Top