gala z okazji Światowego Dnia AIDS

Nowe rozdanie w walce z HIV

Laureaci konkursu Pozytywnie Otwarci odebrali pamiątkowe statuetki na gali z okazji Światowego Dnia AIDS. Nagrodzone projekty mają wesprzeć Krajowe Centrum ds. AIDS w walce z HIV oraz pomóc ludziom żyjącym z wirusem

Warszawa 1.12.2011 r. — Nowa świetlica dla dzieci z HIV w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, uruchomienie pierwszego punktu informacyjno-wspierającego dla osób zakażonych wirusem w Białymstoku, profesjonalne warsztaty dla osób z HIV mówiące o tym, kogo
i jak należy informować o zakażeniu – te i wiele innych projektów wdrożą w życie laureaci konkursu Pozytywnie Otwarci, którzy w czwartek 1 grudnia odebrali w warszawskim teatrze Och-Teatr pamiątkowe statuetki. Gala w Och-Teatrze była elementem organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS konferencji pt. „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. Granty na realizację projektów, w sumie 185 tysięcy złotych, przekaże laureatom konkursu firma Gilead Sciences Poland.

Liczba nowo wykrytych zakażeń HIV w Polsce alarmująco rośnie. Eksperci szacują, że w tym roku po raz pierwszy przekroczy barierę tysiąca osób. Diagnozę „pozytywny” wydawano w Polsce, jak dotąd, ponad 14 tysięcy razy, ale wiadomo, że w naszym kraju żyje z HIV około 25-30 tys. osób. Niestety ponad połowa z nich o tym nie wie. A brak tej świadomości może być śmiertelnie groźny dla samego zakażonego i dla jego otoczenia.

„Niestety ludzie wciąż boją się testów w kierunku HIV. Dla wielu zakażenie oznacza koniec świata. Obawiamy się stygmatyzacji, odrzucenia przez najbliższych, rozpadu związków, utraty pracy, kłopotów podczas wizyt w przychodniach i gabinetach dentystycznych. Niepotrzebnie, bo z HIV można, dzięki nowoczesnemu leczeniu, normalnie żyć i utrzymywać kontakty seksualne nie zakażając partnerów. Projekty, które zostały nagrodzone w konkursie Pozytywnie Otwarci mają to uświadomić zarówno tym, którzy już z HIV żyją, jak i tym, którzy mogą ulec zakażeniu w przyszłości lub nie chcą się przebadać, mimo że podejmowali ryzykowne kontakty seksualne” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.

Co wydarzy się w 2012 roku dzięki grantom przekazanym w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci?
We Wrocławiu odbędą się cztery dwudniowe warsztaty poruszające kluczową kwestię – jak mówić o zakażeniu i komu o nim mówić. Przeprowadzą je doświadczeni eksperci ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Zakażonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale 7”.

Fundacja „Między uszami” w Krakowie i Stowarzyszenie Lambda Warszawa wdrożą nowatorskie kampanie edukacyjne. „Między uszami” – informującą osoby niesłyszące o zagrożeniu HIV, a Lambda – edukującą barmanów w klubach dla mężczyzn.

Osoby żyjące z HIV będą mogły skorzystać z wiedzy ekspertów podczas cyklu warsztatów mówiących o znaczeniu adherencji i o tym, jak świadomie przyjmować leki antyretrowirusowe. Warsztaty te zorganizuje Stowarzyszenie „Bądź z nami”.

Fundacja Pomorski Dom Nadziei uruchomi z kolei akcję „Bezpieczne gruchanie” opracowaną z myślą o edukowaniu studentów. Kontynuowany też będzie projekt „Profilaktyka HIV/AIDS – młodzież”, przy czym zostanie on rozszerzony poza aglomerację trójmiejską, w której prowadzono go poprzednio.

Fundacja Res Humanae otrzymała grant na działania skierowane na przywrócenie aktywności i ochronę praw grupy zagrożonej wykluczeniem, a więc osób z HIV i współwystępującym problemem uzależnienia (np. przebywającym w ośrodkach zamkniętych).

Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS Pozytywni w Tęczy przeprowadzi kampanię społeczną na rzecz promowania testowania wykrywającego przeciwciała HIV.


Dzieci żyjące z HIV, które muszą spędzać wiele tygodni w szpitalu przy ul. Wolskiej w Warszawie ucieszy z pewnością nowa świetlica, którą przygotuje dla nich Stowarzyszenie „Mały Książę”.

W Białymstoku, dzięki grantowi przyznanemu Stowarzyszeniu Faros powstanie długo oczekiwany punkt informacyjny dla osób z HIV, w którym zakażeni i ich najbliżsi będą mogli otrzymać porady i pomoc psychologa.

Epidemiolodzy z całej Polski skorzystają z projektu Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Akademii Medycznej we Wrocławiu, która przeanalizuje możliwość wykorzystania w Polsce niemieckich doświadczeń w zakresie monitoringu epidemiologicznego HIV.

„Każdy z nagrodzonych w tym konkursie programów może zmienić świat. Jeśli nie diametralnie, to jednak choć trochę. Wierzę, że takie „trochę” może być całkiem duże i dać bardzo wiele bardzo wielu” – powiedział Michał Kaźmierski

Na gali konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” zebrało się około 350 osób. Byli wśród nich ludzie żyjący z HIV, lekarze, przedstawiciele władz państwowych i reprezentanci organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele firm farmaceutycznych. Oprócz statuetek Pozytywnie Otwarci wręczono także znane powszechnie nagrody Czerwone Kokardki, które
w środowisku ludzi pracujących na rzecz pacjentów z HIV cenione są niezwykle wysoko. Nie zabrakło też innych atrakcji – po raz pierwszy w historii przedstawienie MISS HIV zostało zagrane na dwie strony.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki i wczesnej diagnostyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent M. St. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia i Wydawnictwo Termedia.

Dodatkowych informacji udziela:
Andrzej Kropiwnicki
Biuro Organizacyjne
Pozytywnie Otwarci
Tel.: +48 603 663 822
E-mail: [email protected]

Authors
Related posts

Top