Białka, które zatrzymują HIV?

Białka, które zatrzymują HIV?

[Data: 2011-12-02]

Naukowcy z Wlk. Brytanii rzucili nowe światło na sposób, w jaki białka w organizmie potrafią zwalczać ludzki wirus niedoboru odporności (HIV-1). Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, zostały dofinansowane z projektu NIMBL (Choroby mózgu i choroby toczniopodobne o podłożu immunologicznym powiązane z nukleazą: historia naturalna, patofizjologia, diagnostyka i metody terapeutyczne z zastosowaniem do innych chorób autoimmunizacyjnych), który otrzymał 5,4 mln EUR z tematu “Zdrowie” Siódmego Programu Ramowego (7PR).

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze i Państwowego Instytutu Badań Medycznych przy Radzie Badań Medycznych w Wlk. Brytanii oferują nowatorski plan nowych terapii zwalczających zakażenie HIV.

W toku wcześniejszych badań zespół naukowców z Francji i USA zaobserwował, że białko o nazwie SAMHD1 potrafi powstrzymać replikację HIV w grupie leukocytów zwanych komórkami mieloidalnymi. W ramach ostatnich badań brytyjski zespół wykazał, jak białko SAMHD1 zapobiega replikacji wirusa w tych komórkach, otwierając drogę do opracowania leków naśladujących ten proces biologiczny, aby wykluczyć możliwość replikacji HIV w komórkach wartowniczych układu immunologicznego.

Zespół wywołał ekspresję białka SAMHD1 w szczepie BL21 Escherichia coli i oczyścił za pomocą chromatografii powinowactwa Strep-Tactin i chromatografii wykluczania. Naukowcy wprowadzili selen oznaczany do białka poprzez dodanie określonej pożywki hodowlanej za pomocą selenometioniny. Przeanalizowali również produkty hydrolizy kwasów nukleinowych za pomocą elektroforezy żelowej, stosując 15% żele poliakrylamidowe na substratach kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) i 1,5% żel agarozowy na substratach kwasu rybonukleinowego (RNA).

“HIV to jedna z najpowszechniejszych, przewlekłych chorób zakaźnych na świecie, dlatego poznanie jej biologii ma decydujące znaczenie dla opracowania nowych związków antywirusowych” – podkreśla autorka naczelna dr Michelle Webb, kierowniczka badań z Wydziału Biomedycyny Uniwersytetu w Manchesterze.

“Wykazano, że białko SAMHD1 zapobiega replikacji wirusa HIV w niektórych komórkach, ale nie wiadomo było dokładnie, jak to się dzieje” – wyjaśnia. “W toku naszych badań odkryliśmy, że białko SAMHD1 jest w stanie rozkładać deoksynukleotydy, które są budulcem niezbędnym do replikacji wirusa. Jeżeli będziemy mogli powstrzymać replikację wirusa w tych komórkach, to będziemy w stanie zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na inne komórki i zatrzymać postępowanie infekcji.”

Wypowiadając się na temat wyników badań, współautor, dr Ian Taylor z Państwowego Instytutu Badań Medycznych, stwierdził: “Teraz chcielibyśmy precyzyjniej zdefiniować, na poziomie molekularnym, funkcję białka SAMHD1. To otworzy drogę do nowych podejść terapeutycznych do HIV-1, a nawet do opracowania szczepionki.”

Więcej informacji:

Nature:
http://www.nature.com/

NIMBL:
http://www.NIMBL.eu/

Unijne badania naukowe w medycynie:
http://ec.europa.eu/research/health/index_en.html

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: Nature
Referencje dokumentu: Goldstone, D. C et al. (2011) ‘HIV-1 restriction factor SAMHD1 is a deoxynucleoside triphosphate triphosphohydrolase’. Nature. DOI: 10.1038/nature10623
Indeks tematyczny: Aspekty spoleczne; Badania Naukowe; Medycyna, zdrowie; Nauki biologiczne; Koordynacja, wspólpraca

RCN: 34095

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS_FP7&ACTION=D&DOC=8&CAT=NEWS&QUERY=0134ca12ae11:e5e4:236e9374&RCN=34095

Authors
Related posts

Top