Australia/ Tylko 15 proc. dzieci z HIV jest leczonych

Zaledwie 15 proc. dzieci zarażonych na świecie wirusem HIV otrzymuje niezbędne leczenie – poinformowano w środę w Sydney na IV Światowym Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa AIDS.

Anthony Fauci, dyrektor Państwowego Instytutu Chorób Zakaźnych i Alergicznych USA, podkreślił, że co roku rodzi się na świecie 500 tys. dzieci zarażonych HIV. Jak zaznaczył, w ciągu pierwszego roku życia nie zdąży się u nich rozwinąć system odpornościowy, przez co są bardziej podatne na poważne choroby, w tym AIDS.

Z przeprowadzonego w 2005 r. w RPA badania z udziałem 377 zarażonych HIV dzieci w wieku 6-12 tygodni, którego wyniki przedstawiono na konferencji, wynika, że rozpoczęcie leczenia, zanim skończą roczek, zwiększa ich szanse na przeżycie o 75 proc.

Annette Sohn, profesor pediatrii Uniwersytetu Kalifornijskiego specjalizująca się w chorobach zakaźnych, podkreśliła na zakończenie konferencji, że farmaceuci powinni tworzyć specjalne leki dla dzieci.

Zaapelowała też o rozwinięcie pediatrycznych badań nad HIV, bo wirus ten u dzieci jest często diagnozowany bardzo późno, a kiedy to już nastąpi, dzieci są skazane na terapie dla dorosłych. Podkreśliła, że na porządku dziennym jest rozłupywanie pigułek dla dorosłych, aby podać je dzieciom, ale często nie jest to możliwe.

Źródło: gazeta.pl

Authors
Related posts

Top