dla kobiet ryzyko jest większe HIV

Dlaczego dla kobiet ryzyko jest większe?

Obecnie kobiety to prawie 50% populacji zakażonej HIV na świecie, natomiast wśród osób żyjących z HIV w wieku poniżej 24 lat, kobiety stanowią dwie trzecie. Z przyczyn biologicznych, kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na infekcję HIV podczas stosunku płciowego niż mężczyźni.

Pozycja kobiet w społeczeństwie również czyni je bardziej podatnymi. W wielu częściach świata kobiety nie mają wyboru ochrony własnego zdrowia ani wpływu na to czy ich partnerzy używają prezerwatywy.

Edukacja i zapobieganie

Edukacja jest najpotężniejszą bronią w walce z HIV/AIDS. Wiedza o tym jak wirus HIV jest przenoszony i jak zapobiec zarażeniu to kluczowa obrona przed inwazją HIV. Jednakże w wielu społeczeństwach dziewczęta i młode kobiety nie mają łatwego dostępu do takich informacji ze względu na brak edukacji. Nie mają również dostępu do środków zapobiegawczych, takich jak prezerwatywy dla mężczyzn lub kobiet.

Niezwykle ważnym jest, aby kobiety wszędzie miały dostęp do informacji i środków zapobiegania, które mogą stosować zgodnie ze swoją wolą. (Mikrobiocydy, substancje które mogą być dostępne w formie żelu, ale ciągle jeszcze są na etapie opracowywania, mogłyby dać kobietom możliwość skutecznej ochrony).

Ochrona, poszanowanie i rola mężczyzn

Kobiety, zamężne i w stanie wolnym są wystawione na ryzyko zarażenia HIV ze względu na zachowania innych. W wielu zakątkach świata małżeństwo i stałe związki nie chronią kobiet przed HIV, a brak odpowiedniego statusu społecznego i niezależności finansowej oznacza, że kobiety muszą polegać na współpracy mężczyzny w sprawach ochrony przed HIV.

Szokującą statystyką jest fakt, że jedna piąta dziewcząt i młodych kobiet twierdzi, iż ich pierwszy stosunek płciowy był wymuszony. Na całym świecie kobiety są również wykorzystywane poprzez handel ludźmi i przymuszane do pracy w prostytucji. Kobiety trzeba chronić przed przemocą i wykorzystywaniem, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS. Mężczyźni odgrywają tutaj kluczową rolę – muszą się zaangażować, aby poprzez poszanowanie decyzji kobiet sprawić, by były mniej narażone na wspomniane niebezpieczeństwa.

Teskt pochodzi ze strony Staying Alive http://staying-alive.org – promocja bezpiecznego stylu życia, szerzenie wiedzy na temat AIDS, walka ze stereotypami i dyskryminacją – Bardzo polecamy

hastagi na stronie:

#hiv ryzyko

Authors
Related posts

Top