Syfilis (kiła)

Syfilis (kiła) Co to jest?

Jest to infekcja bakteryjna zwykle przenoszona droga płciową, ale możliwe jest również zarażenie się nienarodzonego dziecka od matki. Infekcja przebiega w kilku stadiach. W stadium pierwotnym i wtórnym kiła jest niezwykle zaraźliwa.


Symptomy

Stadium pierwotne (kiła I-rzędowa)

* W miejscach, gdzie infekcja przedostała się do organizmu, na łechtaczce, sromie, szyjce macicy, penisie, napletku, odbycie a nawet ustach pojawiają się bezbolesne podrażnienia. Te podrażnienia są niezwykle zaraźliwe a ich wyleczenie może zabrać do sześciu tygodni.

Stadium wtórne (kilka II-rzędowa):

Choroba przechodzi w stadium wtórne, kiedy stadium pierwotne nie zostało wyleczone a do symptomów należą:

* Nie swędząca wysypka
* Utrata owłosienia
* Symptomy podobne do przeziębienia
* Płaska, podobna do brodawek narośl wokół genitaliów.
* Białe plamy wokół ust

Jeżeli choroba nie jest leczona dochodzi do stadium kiły późnej:

Do stadium kiły późnej dochodzi zwykle po około 10 latach
Zaatakowane mogą zostać serce i układ nerwowy

Leczenie

Infekcję można leczyć antybiotykami i im szybciej zostanie podjęte leczenie tym lepiej. Przypadki choroby są obecnie dość rzadkie, ale bez leczenia skutki mogą być poważne.

Teskt pochodzi ze strony Staying Alive http://staying-alive.org – promocja bezpiecznego stylu życia, szerzenie wiedzy na temat AIDS, walka ze stereotypami i dyskryminacją – Bardzo polecamy

hastagi na stronie:

#ile wyróżnia się stadiów syfilisu #stadia syfilisu #ile jest stadiów syfilisu #syfilis stadia #ile wyróżnia się stadiów syfilisu? #ile jest stadium syfilisu #syfilis objawy #stadium syfilisu #wysypka hiv #objawy syfilisu

Authors
Related posts

Top