Zachorowań na AIDS jest więcej, niż sądzono

Co roku w USA wirusem HIV zaraża się co najmniej 56 tys. osób, co o 40 proc. przekracza dotychczasowe szacunki – wynika z opublikowanego raportu amerykańskiego Ośrodka Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC).
Badacze podkreślili, że dynamika zachorowań na AIDS w Stanach Zjednoczonych nie zmieniła się w ostatnich latach, opracowano jedynie lepsze metody liczenia nowych infekcji i ekstrapolowania tych wyników na całą populację.

Jak podał CDC, szacunki oparte o nowe metody pokazują, że epidemia HIV jest i była cięższa niż dotąd uważano. Dane wskazują bowiem, że w 2006 r. doszło do ponad 56 tys. zakażeń, podczas gdy poprzednie oceny, oparte na mniej precyzyjnych metodach, mówiły o 40 tys. takich przypadków każdego roku.

Liczba zachorowań na AIDS w USA osiągnęła szczyt – około 130 tys. infekcji rocznie – w połowie lat 80., aby spaść do około 50 tys. we wczesnych latach 90.

Co roku na AIDS umiera 15-18 tys. Amerykanów, przy czym ryzyko zakażenia wśród osób czarnoskórych jest siedmiokrotnie wyższe niż wśród białych. Szczególnie narażeni są również homoseksualiści.

Na całym świecie wirusem nabytego upośledzenia odporności (HIV) zakażonych jest 33 mln osób, a 2 mln z nich co roku umiera.

źródło Onet

hastagi na stronie:

#statystyki zachorowań na aids #hiv statystyki świat #aids na świecie statystyki #statystyka zachorowań na aids #hiv na świecie 2010

Authors
Related posts

Top