Test na HIV i szybkie leczenie może zmniejszyć o 95 proc. liczbę zarażonych

Uniwersalny test na wirusa HIV i szybko rozpoczęte leczenie może zmniejszyć liczbę zachorowań na AIDS nawet o 95 proc. Taką hipotezę przedstawili eksperci na łamach prestiżowego tygodnika medycznego „Lancet”. Jak dodają, test na HIV powinien wejść do badań rutynowych, wykonywanych po 15. roku życia.
Osoby zakażone HIV mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat bez objawów AIDS, pod warunkiem że wirus zostanie szybko wykryty, a odpowiednie leki zostaną natychmiast podane.

Z najnowszej symulacji ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że jeżeli każdy człowiek powyżej 15. roku życia przetestowałby się na HIV, a osoby zarażone od razu dostały leki, to zachorowalność na AIDS w ciągu 10 lat spadłaby z 20 do jednego człowieka na tysiąc.

Poza tym, zredukowana dzięki lekom ilość wirusów w organizmie nosiciela zmniejszałaby znacząco prawdopodobieństwo nowych zakażeń. Zdaniem ekspertów, testy na HIV mogłyby się stać rutyną, tak jak badania na cholesterol czy nadciśnienie.

W wielu krajach wprowadzenie odpowiednich programów jest jednak niemożliwe, ze względu na niewydolność systemów opieki zdrowotnej.

Raport opublikowano przed obchodzonym 1 grudnia Dniem AIDS.

Granich z kolegami wykorzystali dane z Afryki Południowej do zbudowania modelu epidemiologicznego, przy czym założyli, że wszelkie zarażenia wirusem HIV dokonują się poprzez kontakty heteroseksualne.

hastagi na stronie:

#hiv objawy po roku #szybkie testy na hiv #Szybki test HIV #jakie badanie na hiv

Authors
Related posts

Top