Historia z AIDS w tle

W jaki sposób poruszać tematy tak trudne i drażliwe społecznie jak choroba AIDS bez popadania w patos lub banał? Marek Brand, lider niezależnego Teatru Zielony Wiatrak, postanowił zmierzyć się z tym wyzwaniem i wyreżyserować debiutancki dramat „Spotkanie” autorstwa Anny Aranowskiej, poruszający niełatwe kwestie tolerancji społecznej wobec ludzi zarażonych wirusem HIV.

Tekst tej młodej autorki został wyróżniony w konkursie ogłoszonym w 2004 roku przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS. Jury w składzie: Krystyna Janda, Łukasz Barczyk, Piotr Łazarkiewicz, Krzysztof Warlikowski, Jacek Weksler i Ingmar Villqist spośród wielu nadesłanych dramatów wybrało te, które miały edukować i przełamywać stereotypy; uświadamiać, ale nie straszyć. Najlepsze prace zostały opublikowane w zbiorze zatytułowanym ”Psychotest czyli antologia dramatów HIV/ AIDS” pod redakcją Remigiusza Grzeli.

W tekście Aranowskiej nie znajdziemy natrętnego moralizatorstwa. Postaci, które kreuje autorka, dalekie są od chęci zbawiania świata „na siłę” i poprawiania rzeczywistości za wszelką cenę. Problem HIV jest tu w gruncie rzeczy zaledwie pretekstem do bardziej ogólnych rozważań na temat skomplikowanej natury człowieka Rozgrywający się pomiędzy dwiema koleżankami ze szkolnych lat dramat psychologiczny to opowieść o przekraczaniu granic, manipulacji i poczuciu krzywdy, które prowadzi do zemsty. W tej historii nie brakuje wielu trudnych pytań, ale odpowiedzi na nie widz musi poszukać sam.

Główne role dwóch przyjaciółek reżyser powierzył Ewie Czernowicz i Karolinie Wróbel, które niedawno mieliśmy okazję oglądać w spektaklu „Swing” Abelarda Gizy.

Aleksandra Lamek
Źródło: GAzeta Wyborcza Trójmiasto CJG

„Spotkanie”, tekst: Anna Aranowska, reżyseria: Marek Brand, występują: Ewa Czernowicz, Karolina Wróbel, muzyka: Zosia Wróbel( wiolonczela), Katarzyna Duzdol(skrzypce), wizualizacje- Anna Gawędzka. Teatr w Blokowisku (Klub Plama, ul. Pilotów11). Premiera 12 grudnia, godz. 19. Bilety: 10 zł.

hastagi na stronie:

#aids historia

Authors
Related posts

Top