Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową – najczęściej zadawane pytania

1. U mojego partnera wykryto chorobę przenoszoną drogą płciową. Czy ja też mam zrobić sobie test?

O. Tak. Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych symptomów, gdyż wiele chorób przenoszonych drogą płciową nie ma żadnych symptomów. Radzimy skontaktować się jak najszybciej z twoim lekarzem w celu przeprowadzenia badania. Będzie również pomocne, jeżeli dowiesz się na jaki rodzaj choroby przenoszonej droga płciową cierpi twój chłopak. Udziel lekarzowi jak najwięcej informacji, aby wiedział czego ma szukać.

2. Czy można zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową, w tym HIV poprzez seks oralny?

Tak. Seks oralny to jedna z dróg jaką można się zarazić chorobą przenoszoną drogą płciową. Do popularnych infekcji przenoszonych przez seks oralny należą:

– Chlamydia
– Rzeżączka
– Opryszczka genitaliów
– Syfilis (kiła)

Większość chorób przenoszonych drogą płciową można wyleczyć pod warunkiem, że są wcześnie wykryte. Jeżeli więc podejrzewasz, że możesz mieć infekcję, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza najszybciej jak to możliwe. Nie leczone choroby przenoszone drogą płciową są nie tylko przykre i żenujące, ale mogą znacząco wpłynąć na twoje zdrowie i płodność.

3. Jakie są najlepsze sposoby na uniknięcie chorób przenoszonych drogą płciową?

Powstrzymanie się od seksu w sposób oczywisty stanowi najlepszą ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli jednak zdecydujesz się na seks, prezerwatywa oferuje najlepszą ochronę, gdyż działają jako fizyczna bariera zapobiegająca wymianie płynów ustrojowych, przez które infekcja przenosi się na osobę z którą się kochasz.

4. Czy można się zarazić chorobą przenoszoną drogą płciową nawet jeżeli się jest dziewicą?

Tak. Większość ludzi uznaje, że dziewica to kobieta, która nigdy nie uprawiała seksu dopochwowego. Jednakże wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową można zarazić się przez seks oralny, a niektórym chorobami nawet poprzez kontakt skórny.

Seks oralny bez zabezpieczenia prezerwatywą lub chusteczką dental dam dla obydwojga partnerów stanowi zagrożenie zarażenia się różnymi chorobami przenoszonymi droga płciową.

Pamiętaj. Możliwe jest, że osoba nie mająca żadnych symptomów jest nosicielem. Dlatego też wiele osób nieświadomie zaraża chorobą swojego partnera.

5. Jak zrobić sobie test na chorobę przenoszoną drogą płciową?

To zależy od infekcji. Doktor robiący test na chorobę przenoszoną drogą płciową zwykle sprawdza obecność więcej niż jednej choroby. Aby zdecydować jaki test przeprowadzić, lekarz będzie cię musiał fizycznie zbadać. Będzie z tobą rozmawiać o widocznych symptomach (symptomy jakie się widzi lub odczuwa) oraz zapyta o twoje zachowania seksualne.

W zależności od tego co zostanie ustalone podczas badania i rozmowy, lekarz może pobrać próbki:

– Krwi, aby sprawdzić ją na obecność zapalenia wątroby, opryszczki, HIV i syfilisu
– moczu, aby sprawdzić go na obecność chlamydii i rzeżączki
– komórek i wymazów, aby sprawdzić je na obecność chlamydii, rzeżączki oraz wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus),
– płynów lub wydzielin, aby sprawdzić je na obecność rzeżączki, opryszczki, HPV i syfilisu.

Niedawno pewne osoby ze służby zdrowia zaapelowały o podobne testy na komórkach pobranych z odbytu u ludzi, którzy uprawiają seks analny.

Większość lekarzy nie wykona testu na choroby przenoszone drogą płciową, chyba, że zostaną o to poproszeni. A więc nie pozwól, aby zażenowanie przerodziło się w zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli jesteś osobą seksualnie aktywną, należy poprosić o wykonanie testu na wszystkie infekcje wraz z HIV.

6. Czy mogę zarazić się chorobą przenoszoną drogą płciową przez pocałunki?

Tak. Chociaż pocałunki uważane są za aktywność seksualną o niskim stopniu ryzyka w porównaniu ze stosunkiem płciowym i seksem oralnym, to mogą one doprowadzić do zarażenia opryszczką i syfilisem. Obie te choroby przenoszą się przez kontakt skórny, szczególnie kiedy na skórze występują otarcia lub zranienia.

7. Czy mogłem się urodzić z chorobą przenoszoną drogą płciową?

Tak, możliwe jest przyjście na świat z chorobą przenoszoną drogą płciową. Niektóre infekcje takie jak rzeżączka, opryszczka, HPV, HIV oraz syfilis mogą być przeniesione z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu. Jeżeli naprawdę się martwisz i chcesz się przetestować zapytaj się lekarza.

8. Czy mogę chorować na więcej niż jedną chorobę przenoszoną drogą płciową w tym samym momencie?

Tak, możesz chorować na więcej niż jedną chorobę w tym samym momencie. Każda choroba przenoszona drogą płciową jest inna i wymaga innego leczenia. Nigdy nie można się uodpornić na choroby przenoszone drogą płciową. Bardzo łatwo jest wielokrotnie zarazić się tą samą infekcją. Wiele mężczyzn i kobiet nie zauważa ani nie odczuwa żadnych symptomów, kiedy po raz pierwszy zarażą się chorobą przenoszoną drogą płciową, jednakże mogą w tym okresie zarazić swojego partnera.

9. Z kim mogę porozmawiać na temat chorób przenoszonych drogą płciową?

W każdej sprawie związanej ze zdrowiem zalecamy porozmawiać z twoim lekarzem. W ten sposób na pewno otrzymasz bezstronną i dokładną informację. Jeżeli możesz otwarcie porozmawiać z twoimi rodzicami wyjaśnij im co cię trapi. Mogą ci dać wsparcie, którego nie otrzymasz od lekarza.

Teskt pochodzi ze strony Staying Alive http://staying-alive.org – promocja bezpiecznego stylu życia, szerzenie wiedzy na temat AIDS, walka ze stereotypami i dyskryminacją – Bardzo polecamy

hastagi na stronie:

#choroby przenoszone przez pocałunek #testy na choroby przenoszone drogą płciową #eic choroba #chusteczka dental dam #zagrożenie hiv i aids #choroby przenoszone drogą płciową AIDS #wymień 3 sposoby zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową #test na choroby przenoszone drogą płciową

Authors
Related posts

Top