Jedziesz na wakacje? Uważaj na HIV

Wybierasz się na wakacje? Uważaj na Grecję, Portugalię, Serbię i Hiszpanię, bo możesz przywieź stamtąd HIV. Według naukowców, to właśnie te kraje należą w Europie do głównych państw-eksporterów wywołującego chorobę AIDS wirusa.

1122022_running_on_the_beachInternetowy magazyn medyczny “Retrovirology” opublikował badania europejskich naukowców na temat rozprzestrzeniania się wirusa HIV, którzy po przeanalizowaniu danych z Europy sporządzili specjalną wakacyjną mapę Starego Kontynentu i zaznaczyli na niej kraje podwyższynego ryzyka. Według autorów raportu najniebezpieczniejszymi miejscami na kontynencie są Grecja i Bałkany oraz Półwysep Iberyjski. To właśnie one – z powodu dobrej pogody – cieszą się olbrzymią popularnością wśród turystów, jednak często wakacje tam kończą się niemiłą niespodzianką. Wczasowicze nierzadko wracają do domu zarażeni.

Wśród najbardziej narażonych na chorobę są turyści z Austrii, Belgii, Danii, Niemiec i Luksemburga. To właśnie ich kraje wymienione są w rankingu jako kraje-importerzy śmiertelnego wirusa.

“Wirusa nie powstrzymują granice. Ale bardzo łatwo można zaznaczyć na mapie szlak jego wędrówki z kraju do kraju” mówi jeden z autorów opublikowanych w “Retrovirology” badań, Dimitros Paraskevis z Uniwersystetu Ateńskiego.

Według badaczy, w Polsce również istnieje problem wirusa HIV, ale ma on głównie związek z narkomanią. “Zjawisko występowania HIV w Polsce wiąże się z wstrzykiwaniem sobie narkotyków przez uzależnionych. Dotyczy to ponad połowy nosicieli” – mówi Paraskewis.

Kierunki rozprzestrzeniania się wirusa HIV:

Państwa-eksporterzy : Grecja, Portugalia, Serbia, Hiszpania

Państwa-importerzy: Austria, Belgia, Denmark, Germany, Luksemburg

Państwa, które importują i eksportują: Izrael, Norwegia, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania

źródło: http://www.dziennik.pl/

hastagi na stronie:

#hiv hiszpania

Authors
Related posts

Top