Jak tanio wykryć AIDS?

Nowy układ mikroprzepływowy pozwala na diagnostykę AIDS i kontrolowanie stanu zdrowia osób zarażonych wirusem HIV, poprzez szybkie i tanie zliczanie limfocytów T CD4+ zawartych we krwi. Technika z wykorzystaniem mikrochipa jest porównywalnie dokładna, ale znacznie tańsza niż standardowo stosowana w diagnostyce metoda oparta na cytometrii przepływowej – donosi “Lab on a Chip”.
W ciągu ostatnich trzydziestu lat na całym świecie, ale głównie w krajach rozwijających się (90 proc. osób), na choroby związane z AIDS/HIV zmarło przeszło 25 milionów osób, a kolejne 33 miliony jest nosicielami wirusa HIV.

Jedną z metod stosowanych w diagnostyce AIDS oraz określaniu stanu zaawansowania zespołu chorobowego wywoływanego przez wirus HIV jest metoda zliczania limfocytów T CD4+ zawartych w analizowanej próbce krwi. Do tego celu używa się bardzo drogiej aparatury laboratoryjnej – cytometru przepływowego.

Skuteczne leczenie zależy w dużej mierze od właściwej diagnostyki, stąd też naukowcy z Harvard Medical School (USA) opracowali mikroprzepływowe urządzenie o charakterze laboratorium na chip’ie, które – dzięki podobnej skuteczności co cytometria przepływowa, ale za to bardzo niskiej cenie – pozwoli na masowe stosowanie diagnostyki AIDS nawet w najuboższych krajach.

Układ jest zbudowany w oparciu o wcześniej opracowany mikrochip, który pozwalał na zliczanie limfocytów T CD4+ zawartych w 10 mikrolitrowej (mikrolitr to milionowa część litra) próbce krwi. Nowością jest dodatkowy moduł, który zastosowano do usunięcia komplikujących analizy monocytów, również zawartych w analizowanej krwi.

Dzięki tej modyfikacji możliwe jest zliczanie limfocytów występujących w liczbie poniżej 200 komórek na mililitr krwi, a nie jak dotąd jedynie w przedziale od 200 do 800 komórek na mililitr.

Jest to o tyle ważne, że gdy liczba limfocytów T w analizowanej krwi spadnie poniżej 200, u badanej osoby diagnozowane jest AIDS, a co za tym idzie, rozpoczynana jest odpowiednio zmodyfikowana terapia farmakologiczna.

Dzięki dodatkowemu modułowi, który ogranicza dostęp monocytów do rejonu, gdzie prowadzone jest zliczanie komórek, znacząco poprawiła się skuteczność analizy za pomocą mikroprzepływowego chipa.

Jak zauważają naukowcy, nowy układ może być połączony z innymi urządzeniami mikroprzepływowymi, dzięki czemu możliwa jest bardzo złożona analiza próbki krwi w niezwykle krótkim czasie i niwielkim kosztem.

Według badaczy, rozwój podobnych, tanich platform diagnostycznych oraz obniżenie cen leków stosowanych przy leczeniu AIDS powinno pozwolić na opanowanie epidemii.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1922060,16,jak_tanio_wykryc_aids,item.html

hastagi na stronie:

#jak wykryć HIV #czy morfologia wykryje hiv #czy badanie krwi wykryje hiv #mocz cytometria

Authors
Related posts

Top