75% zakażeń wirusem HIV u dentysty

75% zakażeń wirusem HIV w Polsce może mieć swoje źródło w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych oraz salonach tatuażu, gdzie nie sterylizuje się narzędzi, alarmuje “Dziennik”, powołując się na ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS.

Trzy na cztery osoby zakażone wirusem HIV nie wiedzą, w jaki sposób doszło do zakażenia. Nie w szpitalu, nie podczas przypadkowych kontaktów seksualnych, nie podczas wstrzykiwania narkotyków. A więc gdzie? – Eksperci, którzy analizowali najnowszy raport Krajowego Centrum ds. AIDS, typują, że są to miejsca, w których używane są brudne, nie sterylizowane narzędzia. I wymieniają je. To mogą być studia tatuażu, gabinety kosmetyczne czy stomatologiczne, a także siłownie, gdzie młodzi ludzie tą samą igłą wstrzykują sobie sterydy – mówi Anna Marzec, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Według najnowszych statystyk rządowej agendy co roku w Polsce przybywa 700 nosicieli HIV. Ale to kropla w morzu prawdziwej liczby zakażeń. Eksperci szacują, że jest ich prawie 30 razy więcej.

Zapytana kto odpowie za to jeśli do zakażenia doszło w gabinecie, Jolanta Budzowska, krakowska prawniczka, specjalizująca się w procesach medycznych, odpowiada krótko, że jego właściciel. Możemy pozwać go do sądu. Przedtem jednak musimy wykluczyć wszystkie inne potencjalne źródła zakażenia. Podstawowym dokumentem w takiej sprawie jest rachunek z gabinetu z datą wizyty i opisem usługi oraz zaświadczenie lekarskie o tym, że do zakażenia doszło w terminie zbliżonym do wizyty w gabinecie. Właściciel takiego zakładu musi wykazać przed sądem, w jaki sposób zabezpieczał personel i klientów przed przypadkowymi zakażeniami.

źródło: Wirtualna Polska

hastagi na stronie:

#hiv u dentysty #zakażenie hiv u dentysty

Authors
Related posts

One Comment;

Comments are closed.

Top