Co studenci medycyny wiedzą o HIV/AIDS?

Jak wynika z najnowszego badania, przyszli lekarze nie tylko nie mają pojęcia, jak leczyć tę zakaźną chorobę, ale nawet nie potrafią rozpoznać jej objawów.

Ankietę z wiedzy o HIV i AIDS wypełniło ponad stu studentów szóstego roku, którzy niedługo dostaną dyplom, a po kilkumiesięcznym stażu będą mogli zdać egzamin lekarski i przyjmować pacjentów. Wyniki badania są zaskakujące: co trzeci młody lekarz nie potrafił rozpoznać objawów klinicznych AIDS, a co szósty boi się tej choroby. 40 proc. nie wie także, że kobieta z HIV może urodzić zdrowie dziecko.

1116285_world_aids_day_2 Studenci ostatniego roku medycyny mają bardzo niską wiedzę na temat wirusa HIV i AIDS. Nie wiedzą jak leczyć, nie potrafią rozpoznać objawów choroby, wynika z przeprowadzonych ankiet – informuje Dziennik.

Wiedza studentów na temat znajomości wirusa HIV i AIDS została sprawdzona na podstawie ankiet. Ponad stu studentów szóstego roku medycyny, którzy będą zdawać egzamin lekarski, a po kilkumiesięcznym stażu leczyć pacjentów, nie wie jak rozpoznać objawy kliniczne choroby.

Prof. Krzysztof Niemiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uważa że ankieta pokazała prawdę nie tylko o stanie wiedzy przyszłych lekarzy, ale też całego społeczeństwa. – O AIDS nadal wiemy niewiele, dlatego trzeba edukować i jeszcze raz edukować – uważa profesor. – Zwłaszcza że aż 50 proc. nosicieli wirusa HIV nie ma o tym pojęcia, a Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, które odnotowują najwięcej nowych zakażeń – dodaje.

Zdaniem prof. Krzysztofa Niemca, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ankieta obnażyła prawdę o wiedzy przyszłych lekarzy…

– O AIDS nadal wiemy niewiele, dlatego trzeba edukować i jeszcze raz edukować. Zwłaszcza że aż 50 proc. nosicieli wirusa HIV nie ma o tym pojęcia, a Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, które odnotowują najwięcej nowych zakażeń – mówi profesor.

Eksperci są zaniepokojeni, a o sytuację obwiniają zły system nauczania, w którym zajęcia poświęcone epidemii AIDS można policzyć na palcach jednej ręki. “Co gorsza, sytuacja nie zmienia się od lat” – mówi dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS. Ona już 9 lat temu przeprowadziła podobne badania na jedenastu uczelniach medycznych. “Wtedy wyniki były równie złe jak dziś. Natychmiast rozesłaliśmy do władz uczelni medycznych apele, aby zmienić programy nauczania. Jak widać, niewiele się od tej pory zmieniło. A na pewno nie na tej uczelni, gdzie przeprowadzono badanie” – dodaje.

Przerażony wynikami ankiety jest też Marek Beniowski, specjalista chorób zakaźnych, adiunkt Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach oraz organizator i kierownik Ośrodka Diagnostyki i Terapii AIDS w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie.

Więcej w dzisiejszym wydaniu ”Dzienniku”

hastagi na stronie:

#testy wiedzy o Aids #test wiedzy o HIV i AIDS #test wiedzy aids

Authors
Related posts

Top