W sobotę Warszawski Dzień Testowania na HIV

W Polsce dotychczas wykryto ponad 12 tys. przypadków HIV i prawie 2,2 tys. zachorowań na AIDS, jednak szacuje się, że zarażonych wirusem może być nawet 30 tys. osób. Oznacza to, że ok. dwie trzecie osób z HIV może nie wiedzieć o zakażeniu. W sobotę odbędzie się Warszawski Dzień Testowania na HIV.
Będzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV i jeszcze tego samego dnia otrzymać wynik. W centrum Warszawy, w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD) przy ulicy Chmielnej, niemal przez cały dzień (godz. 11-17) dyżurować będą specjaliści do spraw HIV/AIDS, którzy odpowiedzą na każde pytanie.

Jeśli kiedykolwiek miałeś kontakty seksualne z osobą, o której nie wiedziałeś czy jest zakażona, albo z osobą, która miała wielu partnerów seksualnych, jeśli sam miałeś wielu parterów seksualnych lub kiedykolwiek straciłeś kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków itp.), warto wykonać test na HIV – przekonuje Krajowe Centrum ds. AIDS. To tylko niektóre z ryzykownych zachowań będących obecnie głównymi drogami zakażeń HIV.

846555_ribbon_for_a_hiv_aids_victimWedług ekspertów Polacy mają wiedzę na temat HIV/AIDS, nie stosują jej jednak w życiu codziennym i nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie. Jak podkreśla dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska, podstawowym problemem w Polsce, jeśli chodzi o HIV/AIDS jest “demokratyzacja ryzyka” – nie mówi się już o grupach ryzyka, tylko o ryzykownych zachowaniach.

Zmienia się także specyfika epidemii – obecnie główną drogą zakażeń HIV w Polsce są ryzykowne kontakty seksualne – kiedyś było to używanie dożylnych środków odurzających. Obserwujemy także “feminizację” problemu HIV/AIDS – 30 proc. nowych zakażonych to kobiety. Coraz więcej zakażonych HIV to ludzie młodzi – w grupie wiekowej od 18 do 39 lat – z przewagą osób młodszych, do 29. roku życia.

Choć test na HIV można zrobić anonimowo i bezpłatnie przez cały rok w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (obecnie jest ich 24 w całej Polsce), w dniu testowania z tej możliwości korzysta znacznie więcej osób niż zwykle – przekonuje przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. AIDS Grażyna Konieczny, organizator akcji.

Podkreśla, że dziś dodatni wynik testu nie oznacza “wyroku śmierci”. Zakażenie HIV jest w tej chwili zakażeniem przewlekłym, można kontrolować jego przebieg i zaproponować leczenie wtedy, kiedy będzie potrzebne. Dostępne są bezpłatne leki spowalniające jego rozwój (leki antyretrowirusowe). “Z HIV można żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem” – podkreśla Konieczny.

Wykonanie testu w PKD jest zawsze okazją do rozmowy o wątpliwościach dotyczących HIV/AIDS, rozwiania mitów i profilaktyki. W sobotę w PKD będzie pracować jednocześnie czterech doradców – ekspertów ds. HIV/AIDS posiadających certyfikaty Ministerstwa Zdrowia.

“Każda osoba, która przyjdzie wykonać test, będzie mogła porozmawiać zarówno przed, jak i po teście. Jeśli okaże się, że wynik testu przesiewowego będzie dodatni – co nie oznacza jeszcze wykrycia zakażenia HIV – zostanie wykonane dodatkowe badanie i otrzymamy ostateczny wynik za kilka dni. Jeśli zakażenie zostanie potwierdzone, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem specjalistą. Istnieje też dobra oferta pomocy poza poradniami specjalistycznymi (grupy wsparcia, salony akceptacji, poradnictwo indywidualne) dla osób zakażonych oraz ich bliskich. O wszystkich możliwościach osoby, które znajdą się w takiej sytuacji, zostaną poinformowane” – zapewnia Konieczny.

Od 1985 r. – który uznawany jest za początek epidemii w Polsce – wykryto 12 068 zakażeń HIV, z czego 5 476 wśród osób stosujących dożylnie środki psychoaktywne (45 proc.). Stwierdzono 2 189 zachorowań na AIDS, a 962 chorych zmarło.

Krajowe Centrum ds. AIDS szacuje, że z HIV i AIDS żyje ok. 30-35 tys. osób. Rocznie wykrywa się ok. 750 nowych zakażeń HIV, w zeszłym roku było ich 809. Statystycznie codziennie w Polsce dwie osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Na blisko 20,5 tys. testów wykonanych w zeszłym roku w PKD, otrzymano 246 wyników dodatnich.

– Rok temu, podczas podobnej akcji z możliwości wykonania testu skorzystało znacznie więcej osób niż w „zwykłym” dniu – mówi Grażyna Konieczny, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. AIDS. – To zachęciło nas do zorganizowania kolejnej edycji i mamy zamiar powtarzać takie „Dni” cyklicznie.

– Wiele krajów, od wielu lat organizuje Narodowe Dni Testowania, oferując testy anonimowo i bezpłatnie. Nasz pomysł nie jest więc nowy. Wykorzystujemy dobre praktyki zachęcające do wykonania testu, przyczyniając się do zwiększania wykrywalności zakażeń i wzmocnienia działań profilaktycznych – zaznacza Grażyna Konieczny.

I przypomina, że W Polsce – w odróżnieniu od wielu krajów UE – nadal ponad 50 proc. osób, które uległy zakażeniu (wg szacunkowych danych) nie wie o tym, że żyje z HIV. Tymczasem np.: w Szwecji jest to 12-20 proc., w Słowacji 20-30, a w Czechach 20-25 procent.

To jest jeden z powodów, dla których Społeczny Komitet ds. AIDS zachęca warszawiaków do wykonania testu. Kolejny powód, to fakt, że zakażenie HIV jest w tej chwili zakażeniem przewlekłym, można kontrolować jego przebieg i zaproponować leczenie wtedy, kiedy będzie ono potrzebne. Tak więc wykonanie testu, dowiedzenie się o zakażeniu – może uratować zdrowie, a nawet życie.

– Ponadto wykonanie testu jest okazją do rozmowy o wątpliwościach dotyczących HIV/AIDS, rozwiania mitów, skorygowania nieprawidłowych informacji – jest więc dobrą okazją do profilaktyki zakażeń HIV – dodaje Grażyna Konieczny.

Authors
Related posts

Top