Zdaniem naukowców leczenie przeciwretrowirusowe HIV lepiej zacząć wcześniej niż później

Nowe badania pokazują, że pacjenci zakażeni HIV-1 powinni być wcześniej poddawani złożonej terapii przeciwretrowirusowej (cART). Na dzień dzisiejszy próg liczby komórek T (białych krwinek) wykorzystywany do określania, kiedy należy rozpocząć terapię przeciwretrowirusową jest ustalony zbyt nisko – pokazują badania, których wyniki opublikowano w wersji elektronicznej czasopisma The Lancet. Powinno być nie mniej niż 350 komórek T zawierających glikoproteid CD4 na mikrolitr (µL) krwi. Odkrycia mogą pomóc ukierunkować lekarzy i pacjentów w określaniu, kiedy należy rozpocząć leczenie.

Naukowcy pozyskali na potrzeby badań dane 45.691 pacjentów z Europy i Ameryki Północnej. Dokładniej, 21.247 pacjentów było pod obserwacją w okresie przed terapią cART – w tym pacjenci objęci finansowanym ze środków unijnych w ramach projektu CASCADE (Wspólne działanie w zakresie serokonwersji na AIDS i zgonów w Europie) – a 24.444 pacjentów zostało objętych obserwacją od początku leczenia – jak informują naukowcy.

Ich zdaniem odkładanie złożonej terapii do momentu, aż liczba CD4 osiągnie 251-350 komórek na µL wiąże się z wyższymi wskaźnikami zachorowalności na AIDS oraz zgonu, gdyż w porównaniu z pacjentami poddanymi terapii, kiedy liczba komórek mieściła się jeszcze w zakresie 351-450 na µL, gdy leczenie rozpoczęto później – o 28% pacjentów więcej zachorowało na AIDS i zmarło. Naukowcy zauważyli, że im niższa liczba komórek CD4, tym większy negatywny skutek późnego leczenia. Wyższe współczynniki umieralności (13%) były również wiązane z odłożonym rozpoczęciem złożonej terapii.

Autorzy badań przeanalizowali dane 18 badań prospektywnych z Europy i Ameryki Północnej, z czego 15 z nich obejmowało pacjentów, którzy mogli zostać zakwalifikowani, ponieważ nie przyjmowali leków przeciwretrowirusowych. Zakwalifikowani pacjenci rozpoczęli terapię cART dnia 1 stycznia 1998 lub późnej. Dane obserwowanych pacjentów podzielonych na siedem grup w okresie przed terapią cART zostały wykorzystane do oceny relacji między momentem rozpoczęcia terapii a problemami wynikającymi z AIDS i zgonem – powiedzieli naukowcy.

“Kiedy pacjenci i ich lekarze rozważają rozpoczęcie terapii przeciwretrowirusowej, muszą zachować równowagę pomiędzy jej dobroczynnym wpływem na tempo rozwoju AIDS i zgon a kilkoma innymi kwestiami” – czytamy w artykule.

“Na dzień dzisiejszy nie ma możliwości zwalczenia HIV, stąd przyjmuje się, że leczenie należy kontynuować przez całe życie. Leki przeciwretrowirusowe mogą być niewygodne w zażywaniu i wywoływać skutki uboczne takie jak mdłości, biegunka i bóle głowy” – dodają naukowcy. “Złożona terapia przeciwretrowirusowa wiąże się z poważnymi skutkami toksycznymi takimi jak zapalenie wątroby, niewydolność nerek i toksyczność mitochondrialna oraz z podwyższonym ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej.” Wybór reżimu leczenia może pomóc w uniknięciu tych toksycznych skutków – podkreślili.

Liczba komórek CD4 zawsze stanowiła zagadkę przy próbach określenia sposobu leczenia pacjentów zakażonych HIV-1. “Nasze odkrycia powinny pomóc lekarzom i pacjentom w podjęciu decyzji, kiedy należy rozpocząć leczenie przeciwretrowirusowe” – napisali autorzy. “Ewolucję wytycznych porównano do ruchu wahadła – od początkowego entuzjazmu dla wczesnego leczenia, poprzez ostrożność z uwagi na toksyczne skutki i ryzyko odporności oraz utratę kolejnych opcji leczenia, po ponownie pojawiające się niedawno głosy za wcześniejszym rozpoczynaniem leczenia.”

Zdaniem naukowców diagnostyka pacjentów HIV nie jest wykonywana do momentu, kiedy liczba ich CD4 spadnie poniżej 350 lub nawet 200 komórek na µL. Systematyczne badanie zagrożonych osób jest ważne, jak stwierdzili naukowcy, dodając że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej można rozpocząć leczenie.

W badaniach udział wzięli naukowcy z Kanady, Francji, Niemiec, Afryki Południowej, Holandii, Wielkiej Brytanii i USA.

Więcej informacji:

The Lancet:
http://www.thelancet.com/

Teksty pokrewne: 26739

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: The Lancet
Referencje dokumentu: When to Start Consortium (2009) Timing of initiation of antiretroviral therapy in AIDS-free HIV-1-infected patients: a collaborative analysis of 18 HIV cohort studies. The Lancet 373 (9672): 1352-1363. DOI: 10.1016/S0140-6736(09)60612-7.
Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Opieka zdrowotna/służby zdrowia ; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe

RCN: 30758

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=4&CAT=NEWS&QUERY=0123d3af0daf:9deb:203d1553&RCN=30758

Authors
Related posts

Top