BIZNES Zdrowie

Centrum Leczenia Osoczem w Białymstoku. Innowacyjne terapie regeneracyjne

Data publikacji: 2018-06-21
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Centrum Leczenia Osoczem w Białymstoku. Innowacyjne terapie regeneracyjne
Kategoria: Zdrowie, BIZNES

Nowa placówka specjalizuje się w leczeniu urazów ortopedycznych i schorzeń dermatologicznych za pomocą preparatów pozyskiwanych z własnej krwi pacjenta. To przełomowe metody terapeutyczne, stosowane w medycynie regeneracyjnej.

Centrum Leczenia Osoczem w Białymstoku. Innowacyjne terapie regeneracyjne Zdrowie, BIZNES - Nowa placówka specjalizuje się w leczeniu urazów ortopedycznych i schorzeń dermatologicznych za pomocą preparatów pozyskiwanych z własnej krwi pacjenta. To przełomowe metody terapeutyczne, stosowane w medycynie regeneracyjnej.

Nowa placówka specjalizuje się w leczeniu urazów ortopedycznych i schorzeń dermatologicznych za pomocą preparatów pozyskiwanych z własnej krwi pacjenta. To przełomowe metody terapeutyczne, stosowane w medycynie regeneracyjnej.

– Osocze bogatopłytkowe i komórki macierzyste są obecnie podstawą tej dynamicznie rozwijającej się dziedziny nauki – mówi dr Ewa Gułaj, właścicielka kliniki Estimed, do której należy Centrum. – Obie metody już odgrywają bardzo dużą rolę terapeutyczną i powoli zastępują klasyczne leczenie operacyjne.

W nowo powstałej placówce zatrudnieni są lekarze-specjaliści, którzy wykonują specjalistyczne zabiegi z wykorzystaniem obydwu terapii.

Odmładzające komórki i regenerujące płytki  

– Komórki macierzyste są to niewyspecjalizowane komórki, które dopasowują się swoją budową i funkcją do tkanki, w której się znajdują – mówi dr Katarzyna Klimiuk. –  Mają one zdolność podziału i regeneracji, czyli zastępują obumierające komórki nowymi.

Komórki macierzyste stosuje się już niemal w każdej dziedzinie medycyny m.in. w leczeniu zawałów serca, uszkodzeniach rdzenia kręgowego, w chorobach neurologicznych, w przeszczepach szpiku kostnego, w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i oparzeń skóry. Sprawdzają się również doskonale w usuwaniu tatuaży i jego pigmentacji.

Z kolei osocze bogatopłytkowe to aktywne płytki krwi, które otrzymujemy w wyniku odwirowania krwi pacjenta. Preparat zawiera czynniki wzrostu (białka -cytokiny), które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają one także syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. To doskonały materiał odmładzający i przyspieszający gojenie się tkanek oraz regenerację, w tym odrost włosów.

Zadaniem komórek macierzystych jest wytworzenie z nich tej samej tkanki, w którą zostają podane. Natomiast leczenie osoczem bogatopłytkowym przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze w tkance, choć może też stymulować namnażanie komórek macierzystych. Obie metody łączy zminimalizowane ryzyko powikłań, ponieważ pacjentowi podawany jest materiał z jego własnego organizm

Leczenie problemów dermatologicznych

Własne osocze sprawdza się w leczeniu schorzeń skórnych.

– W Centrum z sukcesem stosujemy mezoterapię z użyciem osocza bogatopłytkowego w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn i w łysieniu plackowatym. Od niedawna możemy pochwalić się sukcesami w zabiegach zastosowanych w łuszczycy i u osób z egzemą okolicy rąk – wymienia dr Klimiuk. – Są też liczne doniesienia naukowe o stosowaniu osocza bogatopłytkowego w leczeniu owrzodzeń żylnych, w stopie cukrzycowej, bliznach przerostowych, potrądzikowych, liszaju twardzinowym czy piodermii zgorzelinowej.

Rewelacyjne efekty przynosi leczenie metodą CGF (Concentrated Growth Factors), czyli połączeniem osocza i komórek macierzystych. Pobraną krew poddaje się specjalnej obróbce wirowania w tzw. separatorze komórkowym, który utrzymuje precyzyjne parametry antystatyczne i antymagnetyczne.

– W procesie tym – dzięki specjalnej technice podgrzewania i mieszania – pozyskujemy skoncentrowane komórki wzrostowe i macierzyste w formie żelu, który podany do zmienionych chorobowo miejsc zapewnia długotrwałą i intensywną regenerację – dodaje dr Klimiuk. – To doskonały koktajl z naturalnych czynników wzrostu, który w skoncentrowanej ilości ok. 16- krotnie wyższej niż we krwi obwodowej znacznie przyspiesza procesy naprawcze w tkance.

Osocze na chore stawy

Dr Wojciech Nierodziński w Centrum Leczenia Osoczem zajmuje się nieoperacyjnym leczeniem problemów ortopedycznych. Pod kontrolną USG koncentrat wstrzykiwany jest w uszkodzone miejsce.

– Osocze bogatopłytkowe stymuluje naturalną kaskadę gojenia i regenerację tkanek poprzez ponadfizjologiczne uwalnianie czynników płytkowych w miejscu wymagającym leczenia – mówi lekarz. – Zabieg stosuje się w przewlekłych stanach zapalnych dużych stawów – kolanowego, biodrowego, krzyżowo-biodrowego, barku, łokcia, stawu skokowego i stopy oraz nadgarstka i ręki, stanów zapalnych kaletek, ścięgien, uszkodzenia stożka rotatorów, w zespole łokcia tenisisty i łokcia golfisty.

Zabieg powinien być powtórzony po miesiącu i umożliwia istotną poprawę na ponad rok. Podanie preparatu jest bezbolesne.

– Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, a po jego zakończeniu, po dwudziestominutowej obserwacji – zostaje zwolniony do domu wraz z zaleceniami dotyczącymi zachowania tuż po zabiegu – dodaje dr Nierodziński. – Po kilku dniach odpoczynku wskazana jest wizyta kontrolna, celem oceny wyników zabiegu i zaplanowania ewentualnego leczenia uzupełniającego.

Centrum Leczenia Osoczem powstało przy ul. Sienkiewicza, na miejscu klinki Estimed, która została przeniesiona na ulicę Mławską. 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Centrum Leczenia Osoczem w Białymstoku. Innowacyjne terapie regeneracyjne Zdrowie, BIZNES - Nowa placówka specjalizuje się w leczeniu urazów ortopedycznych i schorzeń dermatologicznych za pomocą preparatów pozyskiwanych z własnej krwi pacjenta. To przełomowe metody terapeutyczne, stosowane w medycynie regeneracyjnej.
Hashtagi: #Zdrowie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy