Leczenie HIV

Metody leczenia HIV

Żaden inny wirus atakujący człowieka nie jest tak trudny do usunięcia z organizmu jak wirus HIV. Jest on wyjątkowo przebiegły gdyż ulega bardzo często mutacjom co sprawia, że żadna z dotychczasowych szczepionek nie jest skuteczna. Naukowcy opracowali dotąd preparaty, które zapobiegają namnażaniu się wirusa oraz nie pozwalające wniknąć mu do komórki. Najpopularniejszą stosowaną dziś metodą leczenia jest intensywna terapia antyretrowirusowa (HAART) charakteryzująca się tym, iż pacjentowi podaje się kilka różnych leków mających zaatakować poszczególne etapy rozwoju wirusa.

Leczenie to może być okupione uciążliwymi objawami ubocznymi takimi jak – wymioty, biegunka, anemia, zapalenie wątroby. Jednak u wielu pacjentów nie dochodzi do groźnych skutków ubocznych. Efektem terapii nie jest całkowite zniszczenie wirusa w organizmie człowieka, a sprowadzenie liczby jego komórek we krwi do bardzo niskiego poziomu. Stan ten określa się niewykrywalną wiremią ponieważ współczesne metody nie są w stanie wykryć tak małej ilości wirusa.

Sytuacja ta umożliwia odbudowę układu odpornościowego człowieka, przede wszystkim przez zwiększenie liczby atakowanych przez wirus HIV limfocytów CD4. Przy odpowiednim leczeniu liczba ta może wzrosnąć nawet do 1000 komórek/ml krwi. U osób zdrowych liczba ta zawiera się w granicach 500 – 1500.

Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#leczenie hiv #hiv leczenie #jak leczyc hiv #metody leczenia aids #hiv jak leczyć #metody leczenia hiv #leczenie hiv aids #leczenie hiv i aids #aids sposoby leczenia #leczenia hiv

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #AIDS   #aktor   #baw   #bezp   #czas   #dla   #dni   #doktor   #dyrektor   #ewy   #fr