Aktualności

Prostytutki w Rio dyktują modę

W samym centrum Rio de Janeiro dom mody Daspu należący do korporacji prostytutek przedstawił letnią kolekcję na 2010 rok. – To świetny pomysł walki z

W samym centrum Rio de Janeiro dom mody Daspu należący do korporacji prostytutek przedstawił letnią kolekcję na 2010 rok. – To świetny pomysł walki z przesądami – twierdzą eksperci

W środowym pokazie oprócz członkiń cechu płatnej miłości wzięły udział zawodowe modelki, aktorki, piosenkarze i dziennikarze. Licznie zgromadzona na placu Tiradentes w starym centrum Rio de Janeiro publiczność żywiołowo oklaskiwała pokaz inspirowany nocnym życiem lupanarów, barów i dyskotek pod hasłem “Od farofy do kawioru”, dając wyraz swojej aprobacie.

Fashion show at the Circo Voador, Rio de Janeiro, June 2006 Marcos Silva brazilmax.com
Fashion show at the Circo Voador, Rio de Janeiro, June 2006 Marcos Silva brazilmax.com
– To cudowne wydarzenie. Jestem zachwycona, jakie te kobiety mają zacięcie. To pomaga ludziom przezwyciężać przesądy na temat kobiet, które decydują się robić ze swoim życiem i ciałem to, co najlepiej umieją – mówiła adwokat Marly da Silveira.

Dom mody Daspu stworzyły brazylijskie prostytutki pięć lat temu w proteście przeciw dyskryminacji swojej grupy zawodowej. Daspu jest skrótem od słów “das putas”, czyli “kurewski”. Jednocześnie nazwa jest kpiną z najbardziej luksusowego i snobistycznego brazylijskiego butiku i domu mody Daslu w Sao Paulo, który zajmuje powierzchnię 20 tys. m kw.

Pokazu miał udowodnić, że prostytucja to powszechne zjawisko w życiu Brazylijczyków niezależnie od klasy społecznej, oraz to, że z prostytutką można zjeść i farofę, tradycyjne danie biednych ludzi, i kawior. – Wszyscy lubią dobrze zjeść i wszyscy lubią seks. My pracujemy w tej przestrzeni, od najgorszej knajpy po najelegantsze restauracje. Bawią nas te skrajności – mówiła Alzira Calhau, autorka kolekcji mody.

Modelki spacerowały po czerwonym dywanie rozesłanym na środku palcu w barwnych strojach o jaskrawych kolorach, w koszulkach z napisami w rodzaju: “Caipirahna” (zamiast “caipirinha”, czyli tradycyjny drink na bazie wódki z trzciny cukrowej, gra słów z nazwą drapieżnej ryby “piranha” ), “Daspu a la carte” (“Porcja kurwy”) czy “Puta libre” (“Wolna kurwa” w nawiązaniu do słynnego drinka “Cuba libre”).

A to już wiesz?  Nestmedic partnerem kampanii „TeleSerce – Serce pod kontrolą”

– Kiedy moje koleżanki tak pięknie i dumnie defilują, przemawiają własnym głosem, są prawdziwymi rewolucjonistkami – mówiła wzruszona pokazem Gabriela Leite, 57-letnia weteranka fachu, która rzuciła go kilka lat temu, by założyć dom mody Daspu.

Od tamtej pory dom zdobył wielką popularności i bierze udział w najbardziej prestiżowym pokazie Tydzień Mody w Rio de Janeiro.

Gabriela Leite kieruje także organizacją pozarządową Davida, która zrzesza 4,5 tys. prostytutek z Rio de Janeiro, a której głównym celem jest walka z AIDS oraz propagowanie bezpiecznego seksu.

Prostytucja jest w kraju legalna i dlatego kilka lat temu brazylijski program rządowy walki z AIDS musiał pożegnać się z 40 mln dol. pomocy z amerykańskiej fundacji USAID przeznaczonej na walkę z tą chorobą. – Uważamy prostytutki za koleżanki, które pracują jak inni, wydajnie i kompetentnie, pomagając Brazylijczykom unikać ryzykownego seksu – uważa dr Pedro Chequer, szef programu rządowego.

Dlatego pokaz mody Daspu odbył się w ramach dnia zdrowia publicznego zorganizowanego przez ratusz Rio de Janeiro i poświęconego właśnie zapobieganiu AIDS. Na wielu strojach umieszczono hasła dotyczące bezpiecznego seksu i antykoncepcji oraz motywy prezerwatyw.

Znana aktorka Alexia Dechamps zapowiedziała rychłe wystawienie sztuki teatralnej opartej na życiu Gabrieli Leito, założycielki domu mody prostytutek: – To wyraz mojego entuzjazmu dla sprawy. Mam nadzieję, że wystawię sztukę za rok.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Maciej Stasiński
2009-08-28, ostatnia aktualizacja 2009-08-27 15:45
http://wyborcza.pl/1,75477,6972055,Prostytutki_w_Rio_dyktuja_mode.html

hastagi na stronie:

#dziwki w krakowie #brazylijskie dziwki #dziwki na ulicy #rijo de janeiro #niemieckie dziwki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy