Historia

Skąd wziął się wirus HIV?

Zaraz po wykryciu wirusa HIV, który powoduje AIDS, rozpoczęła się dyskusja o jego pochodzeniu. Przez cały czas pojawiają się teorie mniej lub bardziej sensacyjne. Jednakże zdecydowana większość uczonych jest przekonana, iż wirus HIV kilka dziesiątków lat temu powstał w Afryce, w następstwie mutacji, z wirusa zakażającego szympansy, stając się groźnym dla
<%image(wirsu-hiv.gif|66|66|Skąd wziął się wirus HIV?)%>

Zaraz po wykryciu wirusa HIV, który powoduje AIDS, rozpoczęła się dyskusja o jego pochodzeniu. Przez cały czas pojawiają się teorie mniej lub bardziej sensacyjne.

Jednakże zdecydowana większość uczonych jest przekonana, iż wirus HIV kilka dziesiątków lat temu powstał w Afryce, w następstwie mutacji, z wirusa zakażającego szympansy, stając się groźnym dla człowieka.

Rozszerzaniu się zakażenia HIV sprzyjały zaś zmiany cywilizacyjne w Afryce, coraz większa łatwość podróżowania po świecie, zmiany w zwyczajach seksualnych, a także sposoby przygotowywania krwi i produktów krwiopochodnych (w początkach epidemii zbierano krew wielu dawców do przygotowywania produktów krwiopochodnych, tak więc wystarczało, by znalazła się tam krew jednego zakażonego, by przenieść infekcję na wiele następnych osób).

Wiedza o drogach zakażenia HIV przyczynia się do zmniejszania zakażeń w krajach rozwiniętych. Prawie niemożliwe jest już zakażenie poprzez transfuzję krwi lub produktów krwiopochodnych.

hastagi na stronie:

#skąd się wziął hiv #hiv historia #historia hiv #skąd się bierze hiv #skąd wziął się hiv #skad sie wzial hiv #historia wirusa hiv #skad się bierze aids #hiv skąd się wziął #skad hiv

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy