Zakażenie

Sytuacje, w których niemożliwe jest przeniesienie zakażenia HIV

<%image(20051106-hiv.jpg|45|66|Sytuacje, w których niemożliwe jest przeniesienie zakażenia HIV)%>

Badania osób pozostających w domowych kontaktach z żyjącymi z HIV lub chorymi na AIDS nie wykazały przypadków przenoszenia zakażenia na domowników.

Tak więc mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV nie stwarza ryzyka zakażenia, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad higieny, jak posiadanie własnej szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia, a także unikania kontaktu z krwią osoby HIV(+).

Trzeba przy tym pamiętać, iż krótkotrwały kontakt zakażonej HIV krwi z nieuszkodzoną w widoczny sposób skórą nie stanowi ryzyka zakażenia.Ślina osób zakażonych HIV nie stanowi materiału zakaźnego, mimo iż u części osób seropozytywnych wirus jest w niej znajdowany.

Wielokrotnie wykazano, iż ślina hamuje zakaźność HIV, dzięki występowaniu w niej mucyn, a hipotoniczność śliny powoduje rozerwanie leukocytów jednojądrzastych krwi, hamując ponad 10 000 razy namnażanie HIV.

Jednakże to ochronne działanie zmniejsza wydatnie dodanie fizjologicznych objętości płynu nasiennego, mleka lub smółki.

Nie wykazano wzrostu ilości wirusa w ślinie osób wykazujących choroby dziąseł, przyczyniające się do zwiększenia w niej ilości leukocytów.

Jak już wspominano, komary nie przenoszą zakażenia HIV.Po 20 latach trwania pandemii AIDS nie pojawiły się nowe informacje dotyczące dróg przenoszenia wirusa HIV.

Źródło: http://www.poradnia-ds-hiv-aids.kki.pl

hastagi na stronie:

#zakażenie hiv przez ślinę #hiv przez ślinę #hiv w ślinie #hiv zakażenie przez ślinę #hiv ślina #ślina hiv #HIv a ślina #sposoby zarażenia hiv #hiv zarażenie przez ślinę #aids zakażenie

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #   #aby   #AIDS   #anty   #badania   #baw   #choroba   #czas   #daj   #dana   #dni