Ciąża a hiv Ciąża i poród Polska

Jesteś w ciąży. Zrób test na HIV

Od początku przyszłego roku ginekolodzy będą mieli obowiązek zaproponować każdej kobiecie w ciąży wykonanie testu na HIV. “Gdy kobieta wie o zakażeniu i stosuje odpowiednie leczenie, ma prawie stuprocentową szansę, że urodzi zdrowe dziecko” – mówiła wczoraj dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska.

1088399_family_portrait_3
Centrum rozpoczęło kampanię “Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS”. “Szacuje się, że ok. jednej trzeciej zakażonych HIV nie jest tego świadomych” – podała minister zdrowia Ewa Kopacz. Teraz testy na HIV zalecane są jedynie pacjentkom z grupy ryzyka. “Chcemy, żeby każda kobieta w ciąży mogła je zrobić bez dodatkowych kosztów” – mówiła Kopacz. Dodała, że nowe zasady powinny wejść w życie najpóźniej na początku przyszłego roku.

Już teraz do lekarzy trafi broszura wydana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, które również zachęca wszystkie kobiety w ciąży, by robiły sobie testy. “Jeśli mamy możliwości, by zmniejszyć ryzyko, uratować dziecko, to nie możemy tego po prostu zaniechać” – argumentował wiceszef PTG prof. Tomasz Niemiec.

W Polsce zakażenie HIV rozpoznano u ok. 150 dzieci. Szacuje się jednak, że w rzeczywistości może ich być kilka razy więcej. Mimo to wykonanie testu na HIV proponuje dziś ciężarnym tylko ok. 3 proc lekarzy.

Ambasadorem kampanii “Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS” jest siatkarka roku 2008 i przyszła mama Małgorzata Glinka.

źródło: http://www.dziennik.pl

hastagi na stronie:

#badanie hiv cena #badanie hiv w ciąży #test na hiv w ciąży #hiv cena badania #badanie na hiv w ciąży #hiv badanie cena #ile kosztuje badanie hiv #hiv aids plakat #Małgorzata Glinka o hiv #badanie hiv w ciąży cena

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #AIDS   #badania   #ci   #czas   #dni   #HIV   #Ids   #jest   #kobieta   #lekarz   #mu