HIV

Mity dotyczące HIV

<%image(kobieta-mezczyzna-hiv-aids.gif|66|66|Mity dotyczące HIV.)%>

W społeczeństwie istnieje mnóstwo mitów i zakłamań na temat sposobu roznoszenia sie wirusa jak i osób seropozytywnych; oto kilka z nich:

Mit – HIV i AIDS to to samo. NIEHIV jest wirusem, który może wywołać chorobę AIDS. Nosiciele HIV mogą żyć latami bez objawów klinicznych choroby.
Nie ma ryzyka podczas stosunku płciowego dwóch osób zainfekowanych HIV. Podczas takiego stosunku może dojść do tzw. reinfekcji, co może znacznie skomplikować i utrudnić terapię antywirusową.

Mit – Infekcje HIV dotyczą tylko homoseksualistów i narkomanów. Nieprawda – wirus ten dotyka w takim samym stopniu także hetero- i biseksualne osoby, a także nieuzależnionych od narkotyków;

Mit – HIV można zarazić się przez ukąszenie komara, wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu, dotyk. Prawdopodobieństwo zakażenia w ten sposób jest bliskie zeru;

Mit – Osoby zakażone HIV powinny być izolowane od społeczeństwa. Nieprawda. Ludzie seropozytywni mogą żyć normalnie, pracować, wychowywać swoje dzieci, osiągać sukcesy i nadal cieszyć się życiem;

Mit – Kobieta zarażona HIV nie może urodzić zdrowego dziecka. Owszem HIV jest czasami zdolny przenieść się na płód albo zakazić dziecko podczas porodu, ale nie zawsze. Ryzko takiego zakażenia wynosi 20-30%. Poród przez cesarskie cięcie oraz odpowiednie leki przeciwirusowe zmniejszają prawdopodobieństwo nawet do 1-2%.

Mit – Można zarazić się przez pocałunek. Przyjacielski pocałunek jest całkowicie bezpieczny. Ocenia się, że do zakażenia podczas pocałunku głębokiego trzeba by około pół litra śliny.
powinno się unikać kontaktu z nosicielami, tak na wszelki wypadek. Wręcz przeciwnie, powinno się im pomagać i wspierać ich.

http://pl.wikipedia.org/wiki/HIV

hastagi na stronie:

#mity o AIDS #mity o hiv #hiv mity #aids mity #mity dotyczące hiv #mity na temat hiv #mity na temat aids #mity o hiv i aids #wirus hiv wiki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy