HIV

Sloneczniki kluczem do opracowania nowych lekow na AIDS

Badacze z Bońskiego Ośrodka Biotechnologii Molekularnej (CEMBIO) dokonali przełomowej syntezy nowej grupy leków, które, jak mają nadzieję, zrewolucjonizują walkę z wirusem powodującym AIDS. Badania nad

Badacze z Bońskiego Ośrodka Biotechnologii Molekularnej (CEMBIO) dokonali przełomowej syntezy nowej grupy leków, które, jak mają nadzieję, zrewolucjonizują walkę z wirusem powodującym AIDS.

Badania nad AIDS koncentrują się na nowej, gorącej tematyce związanej z grupą leków zawierających DCQA (kwas kawoilochinowy). Niestety, substancja jest bardzo rzadko spotykana. Pojawia się w bardzo małych ilościach w pożywieniu takim jak karczochy i dzika cykoria, przez co osiąga rynkową cenę 1 000 000 euro za gram. Pomimo wysokich kosztów, dziedzina ta warta jest uwagi: w laboratorium udało się dzięki DCQA powstrzymać namnażanie wirusa AIDS.

Badacze z Uniwersytetu w Bonn odkryli nową potencjalną metodę produkcji DCQA za cenę stanowiącą ułamek wartości obecnych kosztów. Badając słoneczniki, zespół odkrył sposób, w jaki roślina ta radzi sobie z atakami grzybów – zgnilizny twardzikowej. Stwierdzono, że rośliny odporne na ataki zgnilizny twardzikowej produkowały własny DCQA.

– Kwas kawoilochinowy (DCQA) zapobiega rozmnażaniu się wirusa HIV, przynajmniej w kulturach komórkowych – wyjaśnia Claudio Cerboncini pracujący obecnie w Caesar Research Centre. – Jest jedną z niewielu znanych dziś substancji, która hamuje wirusową integrazę – enzym niezbędny patogenom do reprodukcji.

Ten “inhibitor integrazy” postrzegany jest jako przełomowa substancja w badaniach nad AIDS i w leczeniu tej choroby, ponieważ wspomniany środek wywołuje niewiele skutków ubocznych w porównaniu z obecnie stosowanymi koktajlami leków, które co prawda ratują życie, ale działają osłabiająco. Wstępne próby kliniczne wydają się potwierdzać potencjał DCQA.

– Chcemy spróbować hodowli komórek słonecznika lub innej rośliny w roztworze pokarmowym ze rdzą sclerotinia sclerotiorum (zgnilizną twardzikową), a następnie pozyskać enzym z roztworu – informuje Ralf Theisen, naukowiec z CEMBIO. -Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mogli produkować DCQA po znacząco obniżonych kosztach.

Dr Theisen specjalizuje się w metodach włączania i wyłączania genów, w próbach bezgrawitacyjnych, ale te badania mają zastosowanie w syntezie niedrogiego DCQA. Jeśli badania pójdą zgodnie z planem, zostanie zidentyfikowany gen DCQA słonecznika, a następnie skopiowany i wprowadzony niepostrzeżenie do bakterii, które mogą wyprodukować enzym w dużych ilościach. Krytyczny etap syntezy byłby zatem dziecinnie łatwy i można by go przeprowadzać na skalę przemysłową z użyciem technologii fermentacji.

A to już wiesz?  Leczenie zaćmy. Polskie kliniki na szczycie - oferują nowe możliwości zabiegów.

Dalszych informacji udziela:
Ralf Theisen
Uniwersytet w Bonn
E-mail: Contact
Tel: +49 228-73-3684

Kategoria: Różne
Źródło danych: Uniwersytet w Bonn

Referencje dokumentu: Na podstawie informacji otrzymanych z Uniwersytetu w Bonn
Indeks tematyczny: Biotechnologia; Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie

RCN: 25023

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=79&CAT=NEWS&QUERY=0123e0a06e03:a134:378da394&RCN=25023

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy