Nowości w leczeniu hiv

Zahamowanie genu zapobiega infekcji wirusem HIV

Całkowite wyłączenie genu CCR5 w białych krwinkach prowadzi do silnej ochrony przed wirusem HIV – informują naukowcy z USA na łamach pisma “Gene Therapy”. Badania

Całkowite wyłączenie genu CCR5 w białych krwinkach prowadzi do silnej ochrony przed wirusem HIV – informują naukowcy z USA na łamach pisma “Gene Therapy”.

Badania przeprowadzono przy użyciu najnowszej generacji małych interferujących RNA (siRNA), które blokowały działanie kilku obszarów sekwencji genu CCR5.

Zdaniem autorów pracy ich odkrycie przyczyni się do powiększenia puli dostępnych środków do walki z wirusem HIV.

Receptor CCR5 jest niezbędny dla wniknięcia wirusa HIV do komórek, ale nie jest im niezbędny do normalnego funkcjonowania, co czyni go idealnym celem terapii. Istnieje grupa ludzi, którzy mają naturalnie uszkodzony gen CCR5, są zdrowi, a jednocześnie odporni na zakażenie wirusem HIV i rozwój AIDS.

Ramesh Akkina i Joseph Anderson z Colorado State University otrzymali kilka rodzajów siRNA zdolnych całkowicie zahamować ekspresję genu CCR5. Po zaaplikowaniu tych cząsteczek do białych krwinek na stałe zakażonych wirusem HIV, naukowcy obserwowali całkowitą odporność na rozwój infekcji wirusowej.

Zdaniem badaczy taki wynik doświadczeń sugeruje, że skierowane przeciwko CCR5 cząsteczki siRNA są jednymi z najbardziej skutecznych środków zapobiegania infekcji HIV, oraz że są bardzo obiecujące z klinicznego punktu widzenia.

“W celu osiągnięcia długotrwałych efektów terapeutycznych przeciwko AIDS trzeba opracować i wdrożyć do kliniki nowe metody. Terapia genowa, która jest skierowana przeciwko cząsteczkom komórkowym zaangażowanym w proces łączenia się z wirusem, ma wielką przyszłość” – mówią autorzy badań.

Naukowcy uważają, że zastosowanie siRNA przeciwko CCR5 razem z siRNA przeciwko limfocytom T zaatakowanym przez wirusa, a następnie dostarczenie ich do białych krwinek w jednym transferze genowym, znacznie zwiększy ochronę przeciwko wirusowi HIV.

Źródło: onet.pl

hastagi na stronie:

#hiv niereaktywny #HIV COMBI niereaktywny #hiv combi

A to już wiesz?  100 leków i szczepionek przeciwko zakażeniu HIV

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy