Badania na HIV HIV

źródłem wirusa HIV-1 szympansy

Źródłem wirusa HIV-1, który w ciągu niespełna 30 lat zdołał zarazić miliony ludzi na całym świecie, były żyjące na wolności szympansy. Dowiedli tego naukowcy z

Źródłem wirusa HIV-1, który w ciągu niespełna 30 lat zdołał zarazić miliony ludzi na całym świecie, były żyjące na wolności szympansy.

Dowiedli tego naukowcy z USA, Europy i Kamerunu, którzy przebadali odchody szympansów Ŝyjących dziko w lasach Kamerunu. Artykuł na ten temat zamieszcza tygodnik “Science”.

Naukowcy od dawna uważali, że źródłem wirusa HIV-1 (ludzkiego wirusa nabytego zespołu niedoboru odporności) były zwierzęta. Najbardziej podejrzewali o to szympansy, nosicieli małpiego wirusa SIV, będącego najbliższym krewniakiem HIV-1. Badacze nie byli jednak zgodni co do tego, w jaki sposób wirus przeniósł się na człowieka.

Jak wskazywały pewne badania, wirus ten mógł po raz pierwszy (ok. 1930 roku) przeskoczyć na polujących na szympansy mieszkańców Kinshasa, stolicy Demokratycznej Republiki Kongo. Ze względu na rzadkie przypadki infekcji oraz różnorodność objawów, przez kolejnych 50 lat wirus nie został jednak zidentyfikowany i nazwany.

Według innej teorii, epidemia AIDS mogła być wywołana przypadkowo przez zachodnich wirusologów, którzy w latach pięćdziesiątych XX wieku przeprowadzali wśród afrykańskiej ludności szczepienia przeciwko polio (nazywanym też chorobą Heinego-Medina) na na wielką skalę. Stosowana doustnie szczepionka zawierała wirusa polio hodowanego na małpich nerkach. Narządy te pochodziły wprawdzie od rezusów i makaków jednak, jak uważają niektórzy specjaliści, mogły być również pobrane od szympansów. W ten sposób wirus SIV mógłby zakazić ludzi.

W badaniach tych wzięli udział naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham, Uniwersytetu w Montpellier i Uniwersytetu Stanu Alabama. Wszyscy ci badacze od ponad dekady poszukiwali naturalnego źródła epidemii HIV/AIDS. Próbki odchodów zostały dostarczone przez badaczy z Kamerunu.

Okazało się, że w niektórych grupach tych zwierząt odsetek infekcji wirusem SIV sięga od 29 do 35 proc. Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham wykazali ponadto, że niektóre szczepy wirusa SIV obecne w próbkach odchodów są bardzo blisko spokrewnione ze szczepem ludzkiego wirusa HIV-1, odpowiedzialnego za epidemię AIDS.

Dzięki temu moŜna było określić, która grupa szympansów stanowiła najprawdopodobniej źródło groźnego dla ludzi szczepu. Okazało się, Ŝe były to małpy z południowo-wschodniego Kamerunu.

Jak komentuje genetyk z Uniwersytetu w Nottingham, prof. Paul Sharp, wirus HIV przeskoczył z szympansa na człowieka najprawdopodobniej właśnie w tej części Kamerunu i stąd rozprzestrzenił się na cały świat.

Prawdą jest jednak, Ŝe szczep SIV najbliŜej spokrewniony z wirusem HIV nie wywołuje u szympansów widocznych objawów chorobowych. Jest to zadziwiające, poniewaŜ małpy te są bardzo zbliŜone pod względem genetycznym do ludzi. Naukowcy chcą rozszyfrować przyczyny tych różnic.

Obecnie zespół prof. Sharpa próbuje teŜ zrozumieć, jakie genetyczne różnice między SIV a HIV są efektem przeniesienia się wirusa na ludzi.

Zobacz: http://www.sciencedaily.com/releases/2006/05/060526180235.htm

hastagi na stronie:

#skąd się wziął wirus HIV #hiv-1 #wirus SIV #siv wirus #Hiv 1

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy