Aktualności Światowe dni

Dzień Walki z AIDS apele i akcje

Apelami o nasilenie walki z HIV/AIDS i akcjami propagandowymi obchodzono Światowy Dzień Walki z AIDS. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do inspirowania działań

Apelami o nasilenie walki z HIV/AIDS i akcjami propagandowymi obchodzono Światowy Dzień Walki z AIDS.
Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do inspirowania działań mających na celu zmazanie piętna związanego z HIV. “Podziwiam i popieram tych odważnych, którzy zdecydowali się otwarcie żyć z wirusem, którzy walczą o prawa zakażonych HIV i którzy rozpowszechniają wiedzę na temat AIDS” – czytamy w okolicznościowym przesłaniu szefa ONZ.

Jedynie w tym roku na AIDS zmarło ponad 2 mln ludzi, a kolejne 2,5 mln zaraziło się wirusem HIV – wynika z najnowszego raportu ONZ. 1 grudnia przypada światowy Dzień Walki z AIDS. Zapewniając wszystkich dotkniętych tą chorobą o swej bliskości, Benedykt XVI wezwał 28 listopada do wzmożenia wysiłków w celu powstrzymania pandemii. “Katolicy winni też przeciwstawiać się pogardzie, często okazywanej zarażonym oraz włączać w opiekę nad chorymi, zwłaszcza, gdy jeszcze są dziećmi” – zachęcił Papież.

Z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wezwał w piątek Kongres do przyznania dodatkowych 30 miliardów dolarów na walkę z AIDS na świecie na następnych pięć lat. Zapowiedział też, że na początku przyszłego roku odwiedzi Afrykę w celu zwrócenia uwagi na potrzeby w zakresie walki z tą chorobą i wysiłki, jakie w tej materii czyni amerykański rząd.

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Walki z AIDS towarzyszy hasło: „Przejmij inicjatywę. Stop AIDS”. Międzynarodowe wysiłki podejmowane w tej sprawie mają się koncentrować w najbliższych latach wokół tematu przywództwa.

Jak poinformowało BBC, dzięki kampanii Product Red, rozpoczętej w styczniu zeszłego roku przez Bono, frontmana irlandzkiego zespołu U2 oraz amerykańskiego filantropa Bobby’ego Shrivera, zebrano 50 milionów dolarów na walkę z AIDS w Afryce. W ramach tego przedsięwzięcia znani na całym świecie producenci wypuszczają serie produktów, z których część zysków przeznaczona jest na cele dobroczynne.

W połowie listopada ONZ w swym najnowszym raporcie zrewidowała globalną liczbę zarażonych wirusem HIV – spadła ona z blisko 40 mln w 2006 roku do ok. 33 mln w 2007 r. Liczby z 2006 roku okazały się zawyżone, gdy badania przeprowadzone w Indiach dowiodły mniejszej ilości zarażeń niż wcześniejsze szacunki.

Według oenzetowskiego programu ds. problemów HIV/AIDS – UNAIDS – najwięcej zarażonych i chorych żyje w Afryce, tymczasem w Azji dochodzi do największej liczby infekcji. 22,5 mln mieszkańców Afryki subsaharyjskiej jest zarażonych HIV, ale liczba nowych infekcji – 1,7 mln rocznie – jest niższa niż we wcześniejszych latach. W Azji zarażonych wirusem jest 4,9 mln osób, przy czym najpoważniejsza sytuacja panuje w Wietnamie, gdyż liczba infekcji od 2000 roku wzrosła tam dwukrotnie.

Tylko w tym roku 2,5 mln ludzi na całym świecie zaraziło się wirusem HIV – wynika z opracowania UNAIDS. Z powodu choroby w 2007 roku zmarło 2,1 mln osób.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podało, że w krajach poradzieckich (15 państw powstałych po rozpadzie ZSRR) odnotowano w ubiegłym roku najwyższą w Europie (59.866) liczbę nowych zarażeń wirusem HIV, głównie za sprawą wielokrotnie używanych igieł do narkotyków. To więcej niż w Europie Zachodniej i Środkowej razem wziętych.

W Polsce, przy wsparciu Krajowego Centrum ds. AIDS i Zakonu Ojców Kamilianów, rusza kampania społeczna “W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie”, której celem jest zmniejszenie liczby nowych zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych. Jak podkreśla ks. Arkadiusz Nowak, prowincjał Zakonu Ojców Kamilianów i prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, osoba zakażona może być czynna zawodowo i pracować wśród osób zdrowych.

„Jak najbardziej osoba zakażona może i nie ma żadnych przeciwskazań, aby, dopóki stan zdrowia tej osoby na to pozwala, pracowała, wręcz jest to bardzo wskazane” – powiedział ks. Nowak.

W Polsce od 1985 roku wykryto ponad 11 tys. zakażeń. Z szacunków Krajowego Centrum ds. AIDS wynika jednak, że w Polsce żyje 35 tys. osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Oznacza to, że dwie trzecie zakażonych nie zna swojego statusu serologicznego.

Testy na HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo w 22 punktach diagnostyczno-konsultacyjnych w największych miastach Polski.

hastagi na stronie:

#hasła o aids #Światowy dzień walki z AIDS 2010 #stop aids #hasła aids #światowy dzień walki z aids 2010 hasło #hasło światowego dnia walki z aids 2010 #HASŁO DNIA WALKI Z AIDS 2010 #dzień walki z hiv #hasło aids #Dzień walki z AIDS 2010 HASŁO

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy