HIV Polska

HIV/AIDS W POLSCE I W KRAJACH SĄSIEDNICH

Sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS W POLSCE I W KRAJACH SĄSIEDNICH

Według szacunków UNAIDS (Programu Narodów Zjednoczonych ds. AIDS) pod koniec 2005 roku na świecie żyło ok. 40 milionów osób zakażonych HIV lub chorych na AIDS.

Rozprzestrzenianie się zakażeń HIV w niektórych regionach przybrało rozmiary pandemii. Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ok. 14 tys. osób, z czego ok. 10% stanowią dzieci. Ok. 50% zakażeń dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia.

Sytuacja epidemiologiczna HIV/AIDS w Polsce w latach 1985 - 2005

Każdego dnia na świecie umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS około 8 tys. osób. W ciągu ostatnich kilku lat szczególnie niepokojąca stała się sytuacja w regionie Europy Wschodniej. Krajem o największej dynamice zakażeń w porównaniu z latami ubiegłymi w tym regionie jest Estonia.

Podobnie niepokojąco wygląda sytuacja na Ukrainie, gdzie według szacunków UNAIDS żyje ok. pół miliona osób zakażonych HIV i/lub chorych na AIDS. W Federacji Rosyjskiej każdego miesiąca rejestruje się ponad 5,5 tys. zakażeń, a szacunkowe dane mówią nawet o dwóch milionach osób zakażonych. Najwyższe wskaźniki prewalencji i incydencji zakażeń HIV odnotowano w regionie Kaliningradu.

Pierwszy przypadek zakażenia HIV wykryty został w Polsce w roku 1985, natomiast pierwsze
zachorowanie na AIDS zdiagnozowano w roku 1986. W początkowych latach główną drogę rozprzestrzeniania się zakażeń HIV w Polsce stanowiło stosowanie środków psychoaktywnych w iniekcjach oraz męskie kontakty homoseksualne.

Od 1985 roku do końca 2005 roku w Polsce odnotowano 9798 zakażeń HIV. Jednak szacunkowa liczba zakażeń HIV określana jest przez ekspertów na 20-30 tys. Według danych skumulowanych ponad 54% ogólnej liczby zakażeń miało związek ze stosowaniem narkotyków drogą dożylną.

Główne drogi zakażenia HIV w latach 1985 – 2005:

Główne drogi zakażenia HIV w latach 1985 - 2005

Największą, jak dotychczas, liczbę zakażeń (809 osób) odnotowano w roku 1990. W następnych latach liczba ta wahała się w granicach od 384 (w 1993 roku) do 656 (w 2004 roku).

źródło:
CHOROBY XXI WIEKU AIDS WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY, Katowice 2006
Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego Ośrodek Analiz i Statystyki Medycznej Dział Chorobowości Hospitalizowanej

hastagi na stronie:

#aids w polsce statystyki #hiv w polsce 2010 #hiv polska #hiv statystyki #hiv w polsce #hiv polska statystyki #HIV statystyki polska #hiv aids statystyki #statystyki hiv w polsce #aids w polsce

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #   #   #AIDS   #aktor   #albo   #apel   #ataku   #baw   #boga   #broni   #choroba