Aktualności

Mobilny Informator o HIV i AIDS

Wakacje – czas wolności i swawoli – za pasem. Warto pamiętać o grożących nam w tym czasie niebezpieczeństwach, takich jak na przykład groźba zakażenia HIV.

Wakacje – czas wolności i swawoli – za pasem. Warto pamiętać o grożących nam w tym czasie niebezpieczeństwach, takich jak na przykład groźba zakażenia HIV. Udostępniono właśnie aplikację na telefony komórkowe, która zawiera podstawowe informacje na temat HIV oraz AIDS.

1088399_family_portrait_3Stworzony przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz firmę NETOX program Mobilny Informator o HIV/AIDS” pozwala szybko i dyskretnie uzyskać rzetelną informację na temat HIV/AIDS. Aplikacja zawiera podstawowe informacje na temat m.in. dróg zakażenia HIV, zachowań ryzykownych, zmniejszania ryzyka zakażenia i testowania w kierunku HIV (także adresy punktów konsultacyjno-diagnostycznych, w których można wykonać test anonimowo i bezpłatnie).

Przedstawiciele Centrum przypominają, że w Polsce każdego roku wykrywa się 700-800 nowych zakażeń HIV, od początku epidemii zanotowano ponad 12 000 zakażeń. Szacuje się, że zakażonych jest jednak ok. 30-35 tysięcy osób, a to oznacza, że zaledwie 1/3 osób seropozytywnych jest świadoma swojego statusu serologicznego. O zakażeniu możemy się dowiedzieć tylko robiąc test w kierunku HIV.

Aby zainstalować aplikację w swoim telefonie, należy wejść bezpośrednio ze swojego telefonu komórkowego na stronę internetową www.mia.aids.gov.pl lub odwiedzić portal www.aids.gov.pl w celu uzyskania dokładnych informacji na temat kompatybilności i sposobu instalacji aplikacji.

Krajowe Centrum ds. AIDS istnieje od r. 1993, zostało założone przez Ministra Zdrowia. Jest to instytucja o zasięgu ogólnopolskim, a do jej zadań należy m.in. koordynacja działań mających na celu zwalczanie epidemii HIV/AIDS w Polsce, tj. profilaktyka zakażeń HIV i leczenie antyretrowirusowe na terenie całego kraju.

Krzysztof Gontarek Źródło http://www.di.com.pl

A to już wiesz?  VII Zjazd Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, 2–5 czerwca 2011 roku,

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy