Edukacja Leczenie HIV

Dyskryminacja

Piętno i dyskryminacja wynikają ze strachu i niezrozumienia, które nadal otaczają HIV/AIDS. Nie można tego tolerować. Poza poznawaniem faktów dotyczących choroby, ważne jest, aby walczyć

Piętno i dyskryminacja wynikają ze strachu i niezrozumienia, które nadal otaczają HIV/AIDS. Nie można tego tolerować. Poza poznawaniem faktów dotyczących choroby, ważne jest, aby walczyć z dyskryminacją wobec ludzi, którzy mają lub są związani z HIV/AIDS.

Piętno wynika z nieporozumień związanych z HIV i AIDS i tego w jaki sposób przenosi się wirus. Piętno wynika również z uprzedzeń jakie wiele osób ma w stosunku do HIV/AIDS. Głównie, że choroba jest związana z seksem i narkotykami oraz ze sprawami tabu takimi jak seks przedmałżeński lub seks pomiędzy mężczyznami, prostytucja i wstrzykiwanie narkotyków.

Dyskryminacja to niesprawiedliwe traktowanie ludzi, których dotknął problem HIV/AIDS – osób HIV pozytywnych, ich rodzin i przyjaciół. Nawet osoby, które nie mają faktycznego związku z chorobą są często dyskryminowane, ponieważ są w grupie, o której panuje powszechne przekonanie, że jest związana z HIV/AIDS.

Piętno związane z HIV/AIDS sprawia, że ludzie nie zachowują się odpowiedzialnie. Jeżeli uważasz, że ludzie podejrzewają, że jesteś nosicielem HIV, możesz się bać kupować prezerwatywy lub dyskutować z partnerem o bezpieczniejszym seksie, aby nie potwierdzić tych podejrzeń. Ale skutki takiej sytuacji mogą mieć znacznie szerszy zasięg.

Piętna i dyskryminacji nigdy nie wolno akceptować. Zamykają one usta pojedynczym osobom i całym społecznościom i powstrzymują ludzi od wykonania testów lub ujawnienia swojego zarażenia wirusem HIV. Powstrzymują udostępnienie ważnych informacji szerokim rzeszom ludzi. Dyskryminacja powstrzymuje ludzi od otwartej rozmowy na temat seksu lub HIV/AIDS, a to oznacza, że nie dowiadują się w jaki sposób się chronić.

Ludzie z HIV/AIDS nie stanowią zagrożenia dla społeczeństwa, ale dyskryminacja rujnuje ich życie.

Brak dyskryminacji jest fundamentalnym prawem człowieka. Jest absolutnie nie do zaakceptowania krzywdzenie kogoś, z powodu tego, że jest nosicielem HIV. Nie można takim ludziom odmawiać pracy, domu lub opieki jakiej potrzebują. HIV i AIDS może zrujnować życie człowieka i całej społeczności – fizycznie, emocjonalnie i finansowo. Usunięcie tego piętna może pomóc zwalczyć takie problemy.

A to już wiesz?  seks pod prysznicem

Jak stawić czoło dyskryminacji? Mów otwarcie. Mów otwarcie o seksie, narkotykach, HIV/AIDS i w jaki sposób każdy może się chronić. Upewniaj innych, że ludzie żyjący z HIV/AIDS nie stanowią żadnego zagrożenia. Przekazuj fakty.

Kto zaraża się HIV?

HIV nie dyskryminuje. Wirus nie wybiera jednego koloru skóry, wiary, orientacji seksualnej lub statusu ekonomicznego. A więc to nie to kim jesteś, ale w większości przypadków to co robisz decyduje o możliwości zarażenia się HIV. Są oczywiście wyjątki i niektórzy ludzie rodzą się z HIV, kiedy choroba przenoszona jest przez matkę. W przypadku innych osób, ich choroba bierze się z transfuzji zainfekowanej krwi, przetoczonej zanim wprowadzono surowe przepisy dotyczące testowania krwi od krwiodawców.

Jest niezmiernie ważne, aby pamiętać, że jeżeli uprawia się seks bez zabezpieczenia lub korzysta z igieł i strzykawek innych osób, jest się narażonym na infekcję HIV.

Prawie połowa ludzi zarażonych HIV w zeszłym roku była w wieku pomiędzy 15 a 24 rokiem życia. Zaufanie lub głębokie uczucia dla partnerki nie ochronią cię. Każdy ryzykuje jeżeli nie zna faktów dotyczących przenoszenia się HIV/AIDS i nie podejmie kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Nie można rozpoznać czy ktoś jest HIV pozytywny lub jest chory na AIDS po prostu patrząc na tą osobę. Aby dowiedzieć się więcej jak HIV/AIDS wpływa na różnych ludzi, oglądaj programy dokumentalne fundacji Staying Alive, aby zobaczyć twarze i usłyszeć historie osób borykających się z chorobą.

Teskt pochodzi ze strony Staying Alive http://staying-alive.org – promocja bezpiecznego stylu życia, szerzenie wiedzy na temat AIDS, walka ze stereotypami i dyskryminacją – Bardzo polecamy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy