Historia Informacje ze świata

Naukowcy wytropili gen związany z afrykańską epidemią HIV

Charakterystyczny wyłącznie dla mieszkańców Afryki wariant genetyczny poważnie zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HIV – wynika z badań, które sugerują, że powstała w trakcie ewolucji podatność na zakażenie może sprzyjać rozwojowi epidemii AIDS na tym kontynencie.

U 90 procent Afrykanów posiadających ten wariant, prawdopodobieństwo zachorowania na skutek zakażenia wirusem HIV jest o 40 proc. większe niż u pozostałych osób nawet, jeśli są oni narażeni na kontakt z wirusem w podobnym stopniu – odkryli naukowcy z Wielkiej Brytanii i Ameryki.

Ponieważ ta genetyczna zmiana jest powszechna wśród osób pochodzenia afrykańskiego, a jednocześnie niemal nieznana wśród innych grup etnicznych, po części może to wyjaśniać dlaczego HIV-AIDS jest powszechniejszy w Czarnej Afryce. ONZ szacuje, że 22,5 miliona mieszkających tam ludzi ma wynik HIV dodatni (jest zakażonych – przyp.Onet.pl)). To więcej niż dwie trzecie spośród wszystkich zakażonych HIV osób, których na świecie jest około 33,2 mln.

Ten wariant genu, określany jako “Duffy-negative” zdarza się w Afryce tak często, że może odpowiadać za około 11 proc. „obciążenia” całego tego kontynentu wirusem HIV, czyli za 2,5 mln przypadków zakażenia – twierdzą naukowcy.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #AIDS   #badania   #cel   #celu   #choroby   #czas   #daj   #Disease   #dla   #dni   #ewa