BIZNES Zdrowie

Komentarz dot. Funduszu Medycznego

Data publikacji: 2020-09-08
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Komentarz dot. Funduszu Medycznego
Kategoria: Zdrowie, BIZNES

Komentarz Anety Grzegorzewskiej, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Komentarz dot. Funduszu Medycznego Zdrowie, BIZNES - Komentarz Anety Grzegorzewskiej, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Komentarz Anety Grzegorzewskiej, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Fundusz Medyczny, projekt na lata 2020-2029, zakłada wsparcie działań w następujących subfunduszach: terapeutyczno-innowacyjnym, rozwoju profilaktyki, modernizacji podmiotów leczniczych oraz infrastruktury. Na powyższe założenia Rząd ma przeznaczyć maksymalnie 4 mld rocznie, co przy obecnym zapisie nie daje gwarancji stałego finansowania, a decydenci mogą co roku ustalać ile faktycznie pieniędzy przekażą na ten cel. Z pewnością, jeśli plany doczekają się realizacji, mamy szansę na poprawę obecnej sytuacji wielu chorych i zwiększenie nakładu na produkcję leków. Również intensywne prace Sejmowej Komisji Zdrowia, która wsłuchując się w głosy ekspertów i branży wprowadziła do projektu szereg istotnych zmian, poczytujemy jako dobry znak. Jednak, przyglądając się poszczególnym zapisom w ustawie, można dostrzec pewne zagrożenia. Bezpieczeństwo zdrowotne jest dla mnie niezwykle ważną wartością i jako reprezentant branży farmaceutycznej chciałabym szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo lekowe. Ingerencja w obecne rozwiązania systemowe może paradoksalnie ograniczyć dostęp do nowych leków, ponieważ obejmuje szereg zmian technicznych związanych z ustawą o refundacji. Zapisy zakładają m.in. ograniczenie liczby spotkań negocjacyjnych do trzech, przy jednoczesnym limicie czasowym wynoszącym 30 dni. Słuszna poprawka komisji dodająca możliwość jeszcze jednej tury negocjacji, to niewątpliwie krok w dobrym kierunku, jednak w dalszym ciągu przygotowanie oferty odpowiadającej na uwagi Komisji Ekonomicznej będzie niezwykle trudne. Mówiąc o bezpieczeństwie lekowym należy również zwrócić uwagę na fakt, że Komisja Ekonomiczna w swoich decyzjach kieruje się głównie aspektem cenowym danego leku, co w naturalny sposób preferuje te produkowane w Azji a nie przez polskich producentów. Ten fakt w połączeniu z trwająca epidemią COVID-19 nie zabezpiecza należycie polskich pacjentów w dostęp do leków w przypadku zamknięcia granic lub innych ograniczeń w transporcie z powodu np. drugiej fali koronawirusa. Dlatego tak istotne jest aby, w przypadku uwzględnienia dodatkowych środków w ramach Funduszu Medycznego na produkcję leków, pojawiły się mechanizmy wspierające produkcję krajową. Dobrym rozwiązaniem wydaje się propozycja, która zakłada włączenie RTR do prac legislacyjnych nad uruchomieniem Funduszu Medycznego, co wdroży mechanizmy gwarantujące wzrost produkcji leków w Polsce. Ponadto, zapisy w ustawie nie wskazują jasno źródeł finansowania dodatkowych środków i nie określają dokładnie warunków refundacji. Ta kwestia wymaga doprecyzowania. Potrzebne jest również wskazanie z wyprzedzeniem wszystkich obszarów terapeutycznych na które alokowane będą dodatkowe środki.

Podsumowując, ustawa o Funduszu Medycznym to dobry kierunek, który ma szansę zwiększyć dostępność do leczenia. Wpłynie również na rozwój profilaktyki, co miejmy nadzieję, poskutkuje szybszą diagnozą u wielu pacjentów. Ogromną korzyścią będzie również inwestycja w infrastrukturę podmiotów medycznych. Dodatkowo, Fundusz ma szansę na usprawnienie procesów refundacyjnych i zwiększenie produkcji leków w Polsce, ale tylko w momencie, kiedy Rząd weźmie pod uwagę głos reprezentantów branży i ponownie pochyli się nad stosownymi zapisami.

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., z główną siedzibą w Grodzisku Mazowieckim (zajmującą się produkcją, konfekcjonowaniem oraz obszarem B+R) oraz Oddziałem w Warszawie (odpowiedzialnym za marketing i sprzedaż) jest obecna na rynku polskim od 1994 roku. Natomiast główna działalność produkcyjna i badawczo-rozwojowa rozpoczęła się w 2002 roku. Obecnie rynek Polski jest jednym z kluczowych dla Gedeon Richter – znajduje się tu jedno z trzech najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych koncernu w grupie. Produkowane przez Gedeon Richter Polska preparaty trafiają zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Firma specjalizuje się w produkcji leków klasyfikowanych w kilku grupach terapeutycznych, z których najważniejsze to leki kardiologiczne, dermatologiczne i immunostymulujące.

Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Komentarz dot. Funduszu Medycznego Zdrowie, BIZNES - Komentarz Anety Grzegorzewskiej, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.
Hashtagi: #Zdrowie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #zdrowie