Wzrok

Suche Oko, czyli syndrom oka biurowego – Computer Vision Syndrome CVS

Warszawa, 29.03.2019 r. Suche Oko, czyli syndrom oka biurowego Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów

Warszawa, 29.03.2019 r.

Suche Oko, czyli syndrom oka biurowego

Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartphonem, czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach. Syndrom ten wg. badań dotyczyć może nawet 80% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.

Wg. raportu Health Check ponad 1/5 osób pracujących uskarża się na problemy związane z ze wzrokiem. Wynik ten nie jest zaskakujący – wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów – niestety wielogodzinna praca w sztucznym oświetleniu, z biskich odległości nie jest fizjologiczna dla naszych oczu.

Jednym z pierwszych symptomów CVS jest tzw. „czerwone oko”: odczucie dyskomfortu, piasku pod powiekami, pieczenia czy zmęczenie oczu. Objawy te spowodowane są wysychaniem powierzchni oka powstającymi przez zmniejszoną częstotliwość mrugania indukowaną wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran monitora komputerowego. Ponadto wielogodzinna praca z bliskich odległości powoduje zaburzenia akomodacji, które manifestują się wrażeniem zamglenia obrazu, czy zaburzeniami ostrości wzroku. Kolejnymi objawami są bóle oczu, głowy, karku i kręgosłupa, światłowstręt, spadek kontrastu, zaburzeniem widzenia barwnego, a także uczucie napięcia emocjonalnego i niepokoju. Częstotliwość wystąpienia tych objawów rośnie wraz z ilością czasu przeznaczonego na użytkowanie urządzeń cyfrowych. Wiele z tych objawów ustępują wraz z zakończeniem pracy.

Ważnym elementem nie tylko profilaktyki CVS, ale także kontroli progresji krótkowzroczności poza okresowymi, corocznymi kontrolami okulistycznymi jest odpowiednia higiena pracy wzrokowej w bliskich odległościach, polegająca przede wszystkim na wprowadzaniu częstych, systematycznych przerw podczas czytania, nauki czy pracy przed monitorem komputera. American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, która mówi, aby co 20 minut pracy z bliska popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się co w odległości powyżej 20 stóp (powyżej 6 m). Niezwykle ważne jest także stosowanie codziennej higieny brzegów powiek, kropli nawilżających oraz pełnej korekcji wraz z odpowiednimi filtrami.

dr. n. med. Piotr A. Woźniak
Centrum Okulistyczne Świat Oka, Warszawa
www.swiatoka.pl

***
Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka to zespół 60 doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają do dyspozycji 12 pracowni, 2 sale zabiegowe oraz 50 urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy