BIZNES Zdrowie

Szybki test na paciorkowca opracowany przez Polaków

Szybki test na paciorkowca opracowany przez Polaków
Grupa polskich naukowców opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności (Streptococcus agalactiae). W ciągu 3 do 5 godzin określi on, czy kobieta w ciąży powinna rozpocząć leczenie i jaki antybiotyk

Data publikacji: 2015-01-30
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Szybki test na paciorkowca opracowany przez Polaków
Kategoria: Zdrowie, BIZNES

Grupa polskich naukowców opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności (Streptococcus agalactiae). W ciągu 3 do 5 godzin określi on, czy kobieta w ciąży powinna rozpocząć leczenie i jaki antybiotyk zastosować.

Szybki test na paciorkowca opracowany przez Polaków Zdrowie, BIZNES - Grupa polskich naukowców opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności (Streptococcus agalactiae). W ciągu 3 do 5 godzin określi on, czy kobieta w ciąży powinna rozpocząć leczenie i jaki antybiotyk zastosować.

Grupa polskich naukowców opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności (Streptococcus agalactiae). W ciągu 3 do 5 godzin określi on, czy kobieta w ciąży powinna rozpocząć leczenie i jaki antybiotyk zastosować. Paciorkowce mogą być przyczyną groźnych zakażeń prowadzących nawet do śmierci.

 

Bakterie przedostają się przez wody płodowe i mogą zarazić płód, co często powoduje sepsę u noworodka. Do infekcji dochodzi też podczas porodu i zakażone w ten sposób dzieci chorują na zapalenie płuc oraz zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Paciorkowce bezmleczności występują naturalnie w organizmie człowieka i zwykle nie dają żadnych objawów swojej obecności nawet przez wiele lat. Szacuje się, że obecne są średnio u jednej na cztery kobiety ciężarne, a w ostatnich latach zanotowano wyraźny wzrost zachorowań. Są groźne również dla samej kobiety w okresie połogu ze względu na możliwość wywołania zakażeń.

 

Dzisiejsze metody diagnostyki

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby kobiety w trzecim trymestrze ciąży poddały się badaniu w celu wykrycia bakterii w drogach rodnych i w odbycie. Diagnostyka opiera się na hodowli komórkowej i pozwala nie tylko stwierdzić infekcję, ale również dobrać najbardziej odpowiednią kurację antybiotykową. Główną wadą tej metody jest niska czułość i długi czas oczekiwania – aby wyhodować paciorkowca oraz przeprowadzić test lekooporności potrzeba od 3 do 5 dni. Nie zawsze skuteczne jest też podanie antybiotyku w czasie porodu.

 

Test przyszłości

Autorzy testu to naukowcy z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum (UJ CM) oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Ich zdaniem badanie można by z powodzeniem wykonywać w placówkach medycznych na terenie całego kraju. Szybka diagnostyka gwarantuje natychmiastowe wprowadzenie ukierunkowanej profilaktyki lub leczenia. Badanie pozwoli nie tylko zdiagnozować paciorkowca, ale też wyodrębni poszczególne grupy pacjentów: nosicieli, obecnie zarażonych oraz tych, którzy przeszli infekcję w przeszłości.

A to już wiesz?  Na terenie lotniska startuje punkt do testów na COVID-19

Test  został zgłoszony do ochrony w Urzędzie  Patentowym RP i choć nie jest jeszcze dostępny na rynku – jego wdrożenie potrwa kilka lat – spotkał się już z uznaniem środowiska medycznego. W 2014 roku przyznano mu złoty medal w kategorii Medycyna na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INPEX  w Pittsburghu.

Źródła:

Projektor Jagielloński 2, " Paciorkowce grupy B – wróg czyha na noworodki", www.projektor.uj.edu.pl

www.naukawpolsce.pap.pl

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Szybki test na paciorkowca opracowany przez Polaków Zdrowie, BIZNES - Grupa polskich naukowców opracowała nowy test wykrywający paciorkowca bezmleczności (Streptococcus agalactiae). W ciągu 3 do 5 godzin określi on, czy kobieta w ciąży powinna rozpocząć leczenie i jaki antybiotyk zastosować.
Hashtagi: #Zdrowie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy