Polska

Z Bydgoszczy prosto na… Szosę Bydgoską w Toruniu

Bez nazwiska, bez opłat. Wiosną znów będzie można sprawdzić, czy jesteśmy nosicielami wirusa HIV

Już w marcu w Toruniu powstanie punkt, w którym będzie można zrobić badania na obecność wirusa HIV. Nowy gabinet ma obsługiwać całe województwo.

1151830_laughing_galGabinet w Wojewódzkiej Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień, a badania krwi w toruńskim sanepidzie – to ostateczne rozwiązanie, które udało się wypracować w sprawie nowego punktu konsultacyjno-diagnostycznego, gdzie anonimowo i bezpłatnie będzie można poddać się badaniom na obecność wirusa HIV. Problem pojawił się w grudniu 2008 roku, kiedy po kilkunastu latach działania zamknięto gabinet w Bydgoszczy. Toruńskie Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec HIV/AIDS „Razem” postanowiło otworzyć takie miejsce u siebie. W województwie kujawsko-pomorskim jako jedyni będą pracować pod egidą Krajowego Centrum ds. AIDS.

– Jesteśmy już po konsultacjach z kierownictwem poszczególnych instytucji. W najlepszym wypadku na początku marca podpiszemy umowę z centrum, które pokryje część kosztów. 15 marca punkt powinien rozpocząć swoją działalność – mówi Andrzej Olczyk, prezes stowarzyszenia. – Ciągle kontaktujemy się z różnymi osobami, które są zainteresowane badaniem. Do niedawna odsyłałem je do Bydgoszczy. Jednak, kiedy w województwie zamknięto jedyny punkt, powstała luka. Trzeba ją wypełnić i my chcemy to zrobić – dodaje.

Według wstępnych ustaleń, gabinet przy Szosie Bydgoskiej 1 będzie otwarty raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych. Poprowadzi go grupa profesjonalistów, wolontariuszy – konsultant medyczny, dwóch certyfikowanych doradców i pielęgniarka.

Szczegółowe informacje na bieżąco będą publikowane na stronie internetowej Stowarzyszenia Wolontariuszy wobec HIV/ AIDS „Razem” (www.swrazem.republika.pl).(kid)

źródło: http://www.express.bydgoski.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy