Aktualności Polska Życie z hiv

Uchroń swoje dziecko przed HIV

Wszystkie kobiety w ciąży powinny być badane pod kątem obecności wirusa HIV – apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Problem powrócił przy okazji wczorajszego Światowego

Wszystkie kobiety w ciąży powinny być badane pod kątem obecności wirusa HIV – apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Problem powrócił przy okazji wczorajszego Światowego Dnia Walki z AIDS. Rzecznik Marek Michalak wysłał do minister zdrowia Ewy Kopacz pismo w sprawie badań pod koniec listopada. Przypomina w nim, że Polska cztery lata temu zobowiązała się do eliminacji do 2010 roku zakażenia wirusem HIV dzieci. Nosicielka wirusa HIV jest w stanie urodzić zdrowe dziecko, ale musi zastosować odpowiednie środki ostrożności. Iwona Sztajner, kierownik Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień “Monar” w Lublinie podkreśla, że zakażona kobieta powinna dostawać leki antyretrowirusowe, które spowalniają mnożenie się wirusa, już w drugim trymestrze ciąży. Wykrycie choroby matki w czasie ciąży umożliwiłoby takie przeprowadzenie porodu, aby w jego trakcie dziecko nie zakaziło się HIV. W takiej sytuacji kobieta nie może także karmić piersią, bo jej mleko jest skażone wirusem.

– Niestety oddziały położnicze niechętnie przyjmują ciężarne z HIV. Sama miałam taką podopieczną, która z powodu swojej choroby była odsyłana od szpitala do szpitala. Na szczęście znalazła się placówka, w której urodziła. Dziecko było zdrowe. Tylko szeroka kampania informacyjna jest w stanie zmienić to negatywne nastawienie – mówi Iwona Sztajner. Jeśli lekarze i matka zastosują się do wszystkich zasad wymaganych w takich przypadkach, to ryzyko, że dziecko urodzi się zakażone wirusem HIV, spada nawet do 1 procenta.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister zdrowia, aby wpisała na listę obowiązkowych badań w okresie ciąży diagnozę występowania wirusa HIV. Obecnie w tym dokumencie czytamy, że to badanie diagnostyczne powinno być wykonywane w przypadku ciąż “z podwyższonym ryzykiem”. “Usunięcie zapisu wskazującego, że kobieta zaliczona została do grupy ryzyka, przyczynić się może do tego, że większa liczba kobiet w ciąży wyrazi zgodę na wykonanie badań w kierunku przeciwciał anty-HIV” – pisze rzecznik Marek Michalski.

A to już wiesz?  Nécessité d'une collaboration mondiale renforcée sur les maladies infectieuses négligées

Na tym samym stanowisku stoi lubelska Fundacja Międzynarodowy Instytut Zdrowia Dzieci i Młodzieży, która przygotowuje kampanię społeczną zachęcającą kobiety w ciąży do badania się pod kątem wirusa HIV. Plakatom informacyjnym rozwieszanych m.in. w przychodniach będzie towarzyszyła seria bezpłatnych badań kobiet w ciąży, na początek przeprowadzanych w Puławach. – Ważne, żeby takie badanie było całkowicie anonimowe. Sam mam jedną pacjentkę, która o swojej chorobie nie powiedziała nawet matce – mówi dr Piotr Jarecki, pediatra i prezes Fundacji Międzynarodowy Instytut Zdrowia Dzieci i Młodzieży.

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy