Edukacja

Przemoc a seks

Przemoc Pod żadnym pozorem nie można tolerować przemocy – jest to naruszenie Twoich praw jako człowieka i nikt nigdy nie powinien tego doświadczać. Zauważenie, że

Przemoc

Pod żadnym pozorem nie można tolerować przemocy – jest to naruszenie Twoich praw jako człowieka i nikt nigdy nie powinien tego doświadczać.

Zauważenie, że ktoś, nawet bliski Tobie, jest w związku, w którym doznaje przemocy, może być bardzo trudne. Ze strachu lub wstydu, taka osoba może nawet zaprzeczać, że jest wykorzystywana i może dobrze ukrywać co się naprawdę dzieje. Często osoby, które doświadczają przemocy ciągle wybaczają swoim oprawcom – zaczynają wierzyć w przeprosiny i przekonują same siebie, że więcej się to nie zdarzy – niestety w większości przypadków znów się to zdarza.

W związku pełnym przemocy często jedna osoba chce górować nad drugą na wiele różnych sposobów, wykorzystując groźby, przemoc fizyczną, emocjonalną i napastowanie seksualne.

Jeżeli Twój partner zachowuje się w sposób opisany poniżej, może to być znak, że jesteś w związku pełnym agresji i przemocy:

* Jest zazdrosny i zaborczy
* Próbuje kontrolować lub ograniczać Twoje życie poza domem lub Twoje kontakty z przyjaciółmi, rodziną lub kolegami
* Upokarza Cię w obecności innych
* Wywiera na tobie presję i zmusza do seksu
* Zachowuje się z sposób niezrównoważony i sprawia, że boisz się wyrazić swoje zdanie
* Nadużywa narkotyków lub alkoholu
* Ma historię nieodpowiednich związków
* Uważa, że kobiety powinny być uległe
* #Stosuje przemoc fizyczną. Osoby dopuszczające się przemocy często biją w takie części ciała, które są zwykle zakryte ubraniem: plecy, żołądek, uda

Jeżeli doświadczasz przemocy w związku, musisz zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby się od tego uwolnić. W niektórych krajach, gdzie kobiety mają mniejsze prawa niż mężczyźni, może to być szczególnie trudne. Po pierwsze należy znaleźć kogoś, z kim można porozmawiać, może to być przyjaciel, członek rodziny, kolega lub profesjonalny psycholog – mogą udzielić Ci pomocy i doradzić.

A to już wiesz?  Dyskryminacja

Zanotowano wiele przypadków śmierci lub trwałego kalectwa na skutek przemocy w związku i przemoc może również zniszczyć u partnerów umiejętność szczerej i otwartej rozmowy na temat bezpiecznego seksu, zakażenia HIV i sposobów zmniejszenia ryzyka zarażenia się. A jeżeli nie możesz mówić otwarcie, nie możesz też kontrolować swojego wyboru w sprawach seksu, włączając w to decyzje czy używasz prezerwatywy, czy nie.

Niezależnie od tego co mówią inni, przemoc w związku to nie Twoja wina – i nie zrobiłeś/zrobiłaś niczego, aby na to zasłużyć.

Teskt pochodzi ze strony Staying Alive http://staying-alive.org – promocja bezpiecznego stylu życia, szerzenie wiedzy na temat AIDS, walka ze stereotypami i dyskryminacją – Bardzo polecamy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy