Edukacja

mam HIV, Czy ciągle mogę mieć dziecko?

Zawsze marzyłem(am), aby mieć dzieci, ale mam HIV. Czy ciągle mogę mieć dziecko? To, że jest się nosicielem/nosicielką HIV nie musi oznaczać, że nie można

Zawsze marzyłem(am), aby mieć dzieci, ale mam HIV. Czy ciągle mogę mieć dziecko?

To, że jest się nosicielem/nosicielką HIV nie musi oznaczać, że nie można mieć dzieci, należy jednak wziąć pod rozwagę wiele spraw. Aby zajść w ciążę trzeba uprawiać seks bez zabezpieczenia. Jeżeli twój partner nie jest zarażony, naraża go to na niebezpieczeństwo zarażenia się.

Aby zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować szansę zajścia w ciążę seks należy uprawiać jedynie w okresie płodnym.

Zwykle można rozpoznać okres płodny w sposób następujący:
· jest 13-15 dni do kolejnej miesiączki
· Czujesz skurcze lub lekki ból po jednej stronie brzucha, kiedy jajeczko jest uwalniane (owulacja)
· Ilość wydzieliny z pochwy się zwiększa, ale staje się ona rzadka, czysta i lepka (trochę jak białko jajka)
· możesz również zrobić sobie test owulacyjny, aby stwierdzić czy jajeczko zostało uwolnione

Innym sposobem zredukowania ryzyka zainfekowania partnera i dziecka jest obniżenie obciążenia wirusem HIV przed próbą zajścia w ciążę a następnie przeprowadzenie zabiegu sztucznej inseminacji nasieniem partnera – można to zrobić strzykawką bez igły w domu lub lokalnej klinice.

Więcej informacji znajdziesz pod adresem http://www.thebody.com/pw/conception.html Jeżeli oboje z partnerem macie HIV, uprawianie seksu bez prezerwatywy może być ryzykowne, gdyż możecie nawzajem zarazić się innym szczepem wirusa. Po zajściu w ciążę możesz również zarazić dziecko wirusem HIV podczas ciąży, porodu i po urodzeniu poprzez karmienie piersią.

W niektórych krajach lekarze przepisują Nevirapine – lek antyretrowirusowy, który może zredukować szansę zarażenia HIV o maksymalnie 50%. Poradź się swojego lekarza w jaki sposób zmniejszyć szansę zarażenia dziecka HIV przez matkę. Dowiedz się więcej w witrynie http://www.avert.org/motherchild.htm

Teskt pochodzi ze strony Staying Alive http://staying-alive.org – promocja bezpiecznego stylu życia, szerzenie wiedzy na temat AIDS, walka ze stereotypami i dyskryminacją – Bardzo polecamy

A to już wiesz?  La technologie spatiale au service de la détection de la tuberculose

hastagi na stronie:

#inseminacja wikipedia

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy