HIV

Stanowisko Kościoła w sprawie walki z AIDS

Stanowisko Kościoła w sprawie walki z AIDS ml (KAI Rzym) / Watykan 2009-03-19 W związku z echem, jakie wywołały niektóre słowa papieża na temat AIDS,

Stanowisko Kościoła w sprawie walki z AIDS

ml (KAI Rzym) / Watykan

2009-03-19

W związku z echem, jakie wywołały niektóre słowa papieża na temat AIDS, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi wyjaśnia, że Ojciec Święty potwierdził stanowisko Kościoła katolickiego oraz zasadnicze linie jego zaangażowania w walkę ze straszliwą plagą AIDS.
1155387_church_door_detailSą to, po pierwsze, wychowanie do odpowiedzialności osób w korzystaniu z seksualności oraz potwierdzenie zasadniczej roli małżeństwa i rodziny; po drugie, poszukiwanie i stosowanie skutecznego leczenia AIDS oraz udostępnienie go jak największej liczbie chorych za pośrednictwem licznych inicjatyw i instytucji służby zdrowia; po trzecie, opieka humanitarna i duchowa nad chorymi na AIDS, jak i nad wszystkimi cierpiącymi, którzy od zawsze leżą na sercu Kościołowi.

Oto dziedziny, na których Kościół skupia swe zaangażowanie, nie uważając, aby stawianie głównie na szersze rozpowszechnianie prezerwatyw było w rzeczywistości drogą najlepszą, bardziej dalekowzroczną i skuteczną w walce z plagą AIDS i obronie ludzkiego życia.

Szymon z Cyreny był Afrykańczykiem – przemówienie Benedykta XVI do chorych

„Chrystus jest solidarny ze wszystkimi, którzy cierpią. Ukazuje ich miejsce w Sercu Bożym i w społeczeństwie” – powiedział Papież do chorych. Zapewnił, że pamięta o wszystkich cierpiących i niepełnosprawnych, przebywających w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. „Myślę też o wszystkich chorych, a zwłaszcza tu, w Afryce, o tych, którzy padli ofiarą takich schorzeń, jak AIDS, malaria czy gruźlica – powiedział Ojciec Święty. – Wiem, jak bardzo Kościół katolicki jest u was zaangażowany w walkę z tymi strasznymi plagami. Zachęcam, by zdecydowanie prowadził dalej to pilne dzieło”.

Benedykt XVI wskazał na znaczenie, jakie mają dla cierpiących obecność i współczucie innych osób. Przypomniał, że wśród ludzi, którzy nieśli pomoc cierpiącemu Chrystusowi, był też Afrykańczyk – Szymon z Cyreny w Libii. „Czyż nie można powiedzieć, że każdy Afrykańczyk jest w jakimś sensie członkiem rodziny Szymona z Cyreny? Każdy cierpiący Afrykańczyk, każda osoba, która cierpi, pomaga Chrystusowi nieść krzyż – mówił Papież. – Wchodzi z Nim na Golgotę, by kiedyś razem z Nim zmartwychwstać. Kiedy widzimy pohańbienie Jezusa, kiedy kontemplujemy Jego twarz na krzyżu, kiedy poznajemy Jego straszne cierpienie, możemy dojrzeć przez wiarę promienne oblicze zmartwychwstałego Pana. Mówi On nam, że cierpienie i choroba nie będą miały ostatniego słowa w naszym ludzkim życiu. Modlę się, drodzy bracia i siostry, byście potrafili rozpoznać w sobie «Szymona z Cyreny». Modlę się, drodzy bracia i siostry dotknięci chorobą, aby wielu z was spotkało takiego Szymona przy swym łóżku”.

Papież zachęcił pracowników służby zdrowia, by czynili wszystko co godziwe dla ulżenia w cierpieniu. Do nich przede wszystkim należy bronić ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Jego respektowanie jest prawem i obowiązkiem wszystkich ludzi, gdyż każde życie jest darem Boga – dodał Benedykt XVI.

ak/ rv

A to już wiesz?  Czy nasze oczy też się starzeją?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy