Informacje ze świata

Zmarł Antonin Holy

Znany z prac nad HIV Holy zmarł w wieku 75 lat

[Data: 2012-07-18]

Antonin Holy, wybitny czeski chemik, którego badania przyczyniły się do zrewolucjonizowania prac nad lekami przeciwwirusowymi stosowanymi w leczeniu HIV i zapalenia wątroby typu B, zmarł 16 lipca. Miał 75 lat.

Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk, w którym dr Holy rozpoczął pracę w 1960 r., ogłosił, że naukowiec zmarł po walce z nieokreśloną, przewlekłą chorobą.

Czeski naukowiec, który w swoich pracach skupiał się na chemii kwasu nukleinowego, odegrał zasadniczą rolę w odkryciu substancji wchodzących w skład leków stosowanych w terapii chorych na AIDS, HIV, zapalenie wątroby typu B, ospę i zapalenie spojówek.

Dr Holy zmarł tego samego dnia, w którym organ nadzoru medycznego w USA zapalił zielone światło dla leku, który on pomógł opracować – Truvady – do stosowania w leczeniu pacjentów zagrożonych podwyższonym ryzykiem zarażenia się wirusem wywołującym AIDS. Farmaceutyk, który zawiera lek Viread – stosowany w leczeniu zapalenia siatkówki u chorych na AIDS – jest stosowany w profilaktyce zakażenia. Viread opracowali dr Holy i wirusolog Erik De Clercq, czołowy naukowiec z Katholieke Universiteit Leuven w Belgii. Ich współpraca rozpoczęła się w 1976 r.

Gilead Sciences Inc., amerykańskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne i producent leku Truvada, przekazało darowiznę w wysokości milionów dolarów na rzecz Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii, której część pomogła sfinansować prace dr Holy’ego.

“To ogromna strata” – powiedział Zdenek Havlas, były dyrektor Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk i kolega dr Holy’ego. “Był i zawsze pozostanie w gronie największych chemików i naukowców. Miał szczególny talent, gdyż potrafił stwierdzić od razu, spoglądając na strukturę chemiczną, czy warto kontynuować badania i czy przyniosą one jakieś efekty”.

Dr Holy urodził się 1 września 1936 r. w Pradze. Za czasów reżimu komunistycznego w byłej Czechosłowacji w większości pracował sam i miał zakaz opieki nad studentami. Po upadku reżimu komunistycznego w 1989 r. uzyskał pozwolenie na zbudowanie zespołu i został wykładowcą na czeskich uczelniach. Wydział Chemii Uniwersytetu w Manchesterze, Wlk. Brytania, nadał mu w 2008 r. tytuł profesora honoris causa.

Dr Holy otrzymał Nagrodę Kartezjusza Unii Europejskiej w dziedzinie nauki oraz Order Zasługi Republiki Czeskiej w 2001 r. Jego nazwisko zostało przedłożone w 2008 r. przez Czeską Akademię Nauk do nominacji do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.

Więcej informacji:

Instytut Chemii Organicznej i Biochemii:
http://www.uochb.cz/web/structure/31.html

Kategoria: Różne
Źródło danych: Instytut Chemii Organicznej i Biochemii
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii
Indeks tematyczny: Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Aspekty spoleczne

RCN: 34848

za http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&DOC=1&CAT=NEWS&QUERY=013c438e502d:fc99:22e1fab4&RCN=34848

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #aby   #AIDS   #albo   #anrs   #anty   #badania   #Cancer   #choroba   #czas   #dla   #dni