BIZNES Zdrowie

Kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na stres

Data publikacji: 2013-09-20
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na stres
Kategoria: Zdrowie, BIZNES

Natłok codziennych obowiązków, rutyna i zmęczenie wkradające się w nasze życie zawodowe i prywatne, powodują coraz większe odczuwanie stresu. Jesienna aura i koniec sezonu urlopowego też nie sprzyjają dobremu nastrojowi.

Kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na stres Zdrowie, BIZNES - Natłok codziennych obowiązków, rutyna i zmęczenie wkradające się w nasze życie zawodowe i prywatne, powodują coraz większe odczuwanie stresu. Jesienna aura i koniec sezonu urlopowego też nie sprzyjają dobremu nastrojowi.

Już 60 proc. Polek przyznaje, że cierpi z powodu stresu, a większość naszych rodaków uważa, że stres to w dzisiejszym życiu rzecz normalna, do której powinniśmy się przyzwyczaić. Jednak coraz więcej osób daje się przekonać, że tę cywilizacyjną chorobę łatwo pokonać.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP* wynika, że aż połowa Polaków nie wierzy, że ich stres kiedyś minie. Największą grupą zestresowanych są ci, którzy martwią się sytuacją finansową (31 proc.), kolejnym powodem stresu jest sytuacja w życiu prywatnym (29 proc. respondentów), natomiast 27 proc. Polaków stresuje praca zawodowa. Jak walczyć ze stresem? Tylko 19 proc. naszych rodaków uprawia sport. Inni uciekają w jedzenie, nadmierne spożywanie alkoholu, leki. Jednak coraz częściej świadomie Polacy wybierają fitness, zdrowy tryb życia, czy wyjazdy do SPA. 

Kondycja psychiczna Polaków
Samopoczucie i stan psychiczny Polaków jest jednak bardzo zróżnicowany i ma na to wpływ nie tylko nasza codzienna praca, ale także płeć poziom życia i ogólny stan zdrowia. Jak wynika z badań GUS z ubiegłego roku, to kobiety są bardziej podatne na stres. Częściej dopada je chandra, nie tylko ta spowodowana jesienną aurą. Częściej odczuwają wahania nastroju, doświadczają stanów nerwicowych i depresyjnych. Kobiety są jednak o wiele bardziej niż mężczyźni skłonne do leczenia i chcą sobie pomóc. Korzystają więc z pomocy poradni psychologicznych. Potrafią też znaleźć sposoby na zrelaksowanie się – z pomocą przychodzą im ciekawe oferty SPA, z roku na rok rozszerzające się i powiększające swoją ofertę o nawet 70 proc.

Z kolei z badań CBOS** wynika, że aż 70 proc. badanych Polaków uważa, że warunki życia w Polsce są trudne, szkodliwe dla zdrowia psychicznego i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby psychiczne. Polacy coraz częściej odczuwają rozdrażnienie i zdenerwowanie (86 proc. badanych), a nawet obserwuje u siebie objawy depresji (54 proc. ankietowanych). Jak mówią eksperci brakuje specjalistów od zdrowia psychicznego, a także profilaktyki, dzięki której można zwalczyć ten problem u źródła. Stres powoduje fobie, pogarsza samopoczucie z dnia na dzień, przez co coraz więcej osób budzi się z poczuciem zniechęcenia i żalu. W dzisiejszym pędzącym świecie zaczynamy swój dzień w stresie, nie jesteśmy w stanie tego zatrzymać, ponieważ z problemem zostajemy sami. Jak temu zaradzić? 
Stres kontra relaks – nie daj się pokonać 

Według raportu GUS jeszcze niespełna dwa lata temu ok. 75 proc. Polek zażywało leki uspokajające. Codzienne życie jednak nie zwalnia, ale kobiety łatwiej asymilują się w nowym otoczeniu i szybko odnajdują nowe sposoby zwalczania stresu. Relaks i spokój odnajdują m.in. w ośrodkach SPA. To często wypad z przyjaciółką do miejsca, w którym można odetchnąć i wypocząć po codziennych trudach i zmaganiach. Stres to nie tylko złe samopoczucie, ale także bóle pleców i karku – to stany przewlekłe organizmu powodowane stresem odnotowane już u ok. 60 proc. Polek. Wnioski nasuwają się same – nie tylko odnowa wellness jest potrzebna, ale także odnowa duchowa.
Regeneracja biologiczna i duchowa – holistyczne podejście do walki ze stresem

Jak ocenia wielu specjalistów, sama odnowa biologiczna czy ćwiczenia typu fitness nie są w stanie pozbyć się stresu trwale. Zapewniają one dobre samopoczucie, które jednak może minąć już po pierwszym dniu w pracy. Dlatego równie ważne jak odnowa biologiczna jest równoległa odnowa duchowa. Odzyskanie spokoju umysłu i silnej wewnętrznej energii jest często ważniejsze od walki ze stresem w postaci regeneracji ciała. Dlatego coraz więcej osób praktykuje jogę, medytacje, wycisza się słuchając koncertów na misach i gongach tybetańskich, stosuje koloroterapię czy korzysta z energii drzew. W Polsce istnieje już miejsce, w którym można zadbać nie tylko o stronę fizyczną, jak w zwykłym SPA, ale również stronę duchową. Pierwszym takim ośrodkiem jest Manor House SPA w Chlewiskach, 130 km od Warszawy, który 7 lat temu wprowadził program „Sześć Kluczy do Holistycznej Metamorfozy”. To unikalny program oparty na filozofii bycia w harmonii z samym sobą i otoczeniem. Są to:

1. Witalna Wioska® SPA- harmonia energii czterech żywiołów Ogni, Powietrza, Wody i Ziemi
2. Ogród Medytacji – energia Ziemi, Drzew i moc Kamiennych Kręgów
3. Łaźnie Rzymskie – zmysłowy relaks ciała i duszy przez wodę
4. Basen Ery Wodnika – kąpiel w krystalicznej ożywionej wodzie Grandera z jonami srebra
5. Studio Odnowy – dotyk piękna i energii życia
6. Pokoje Ofuro SPA – kąpiel dla ciała i duszy

Dzięki zabiegom zawartym w tych sześciu etapach do szczęścia i zdrowia uzupełnimy zapas życiowej energii.

Walka ze stresem nie tylko dla zapracowanych
Coraz bardziej zauważalnym trendem stają się ‘incentive travel’ dla pracowników, czyli wyjazdy motywacyjne połączone z odnową biologiczną i duchową. – To wyjazdy grupowe, organizowane przez firmy dla swoich pracowników, którzy na co dzień borykają się z trudnymi sytuacjami, stresem towarzyszącym od rana do wieczora. Proponujemy wówczas słowiańskie rytuały zdrowia w Witalnej Wiosce® SPA, w której pracownicy nie tylko odpoczywają, ale mogą się także zintegrować. To jeden z Sześciu Kluczy do Holistycznej Metamorfozy – mówi Małgorzata Przydacka. 
– Obecnie przygotowujemy nową ofertę „Work-Life-Balance”, czyli program, który ma na celu pokazanie współczesnemu menedżerowi jak pogodzić pracę z dbaniem o siebie i życiem prywatnym. Równowaga między tymi sferami życia jest niezbędna, aby efektywnie pracować. Zjawisko prezentyzmu (nie przerywania pracy mimo objawów choroby) to najczęstsza przyczyna wpadania w poważne problemy zdrowotne, kończące się dłuższą absencją, depresją, a często utratą motywacji do pracy, co wpływa negatywnie na funkcjonowanie firmy, w szczególności, jeśli sytuacja dotyczy osób zarządzających – mówi Małgorzata Przydacka. – Człowiek musi być w harmonii sam ze sobą, jak również z otoczeniem. Ciągły pośpiech, stres, presja, konieczność dokonania wyboru pomiędzy życiem prywatnym a pracą, zmusiły ludzi do poszukiwania równowagi – ocenia Małgorzata Przydacka. 

Proponowana przez Manor House SPA Chlewiska oferta SPA & Wellness idzie w kierunku łączenia wypoczynku z odpowiednimi szkoleniami psychologicznymi, prowadzonymi przez specjalistów psychologów klinicznych, posiadających wiedzę na temat profilaktyki zdrowia.

– Przygotowywany program „Work-Life-Balans” pozwoli uczestnikom „zatrzymać się” na dwie doby i pod okiem fachowców nauczyć się dbać o siebie tak, aby powrócić do pracy z nowymi siłami, energią i pomysłami. Wykłady prowadzi licencjonowany przez stowarzyszenie ‘Family Development Association’ doradca rodziny, specjalista psycholog kliniczny, seksuolog, psychoterapeuta, coach Krzysztof Korona – dodaje Małgorzata Przydacka.
W Manor House SPA na zmęczonych i zestresowanych czeka ponad 120 zabiegów, które pomogą zapomnieć o trudach, napięciach i stresujących wydarzeniach w życiu zawodowym jak i prywatnym. Niesamowity świat Wellness stworzony został w Manor House SPA Chlewiska pod wspólną nazwą „Sześć Kluczy do holistycznej metamorfozy” – oparte są na filozofii bycia w harmonii z samym sobą i otoczeniem. Niepowtarzalne, jedyne takie miejsce w Polsce do wypoczynku i relaksu, w skład którego wchodzą: Łaźnie Rzymskie, Basen Ery Wodnika, Studio Odnowy, Witalna Wioska ®, Pokoje Ofuro i Ogród Medytacji. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na stres Zdrowie, BIZNES - Natłok codziennych obowiązków, rutyna i zmęczenie wkradające się w nasze życie zawodowe i prywatne, powodują coraz większe odczuwanie stresu. Jesienna aura i koniec sezonu urlopowego też nie sprzyjają dobremu nastrojowi.
Hashtagi: #Zdrowie #BIZNES

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy